• 2012-01-03

Styczniowe pokazy w klubie Sztuka Architektury

12 stycznia 2012 roku w klubie i minikinie Sztuka Architektury w Warszawie odbędzie się pierwsza z cotygodniowych projekcji filmów poświęconych architekturze.

Klub i minikino Sztuka Architektury - styczeń 2012 (źródło: materiały prasowe klubu)

Klub i minikino Sztuka Architektury - styczeń 2012 (źródło: materiały prasowe klubu)

W połowie października zainaugurował swoją działalność pierwszy w Warszawie klub i minikino poświęcone architekturze. Raz w tygodniu odbywają się w nim pokazy filmowe, dyskusje, wykłady, spotkania i szkolenia. Znamy już styczniowy program filmowy.

Minikino Sztuka Architektury
Terminarz projekcji – styczeń 2012:

12 stycznia, godz. 18.00
Budowanie ogórka (Building the Gherkin) Szwajcaria 2005 (90’), polskie napisy
Reż. Mirjam von Arx, architekt: Norman Foster

Film Budowanie ogórka jest poświęcony kulisom budowy słynnego biurowca firmy Swiss Re w centrum Londynu. Film został zrealizowany w charakterystycznym dla brytyjskich dokumentów stylu – ludzie i ich praca od kuchni. Główną postacią filmu jest brytyjski architekt Norman Foster – ikona współczesnej architektury komercyjnej. Projekcja będzie pretekstem do dyskusji na temat wpływu logiki mediów na architekturę i jej tabloidyzacji, feudalnej struktury wielkich biur architektonicznych, komercyjnego wymiaru architektury współczesnej i budowaniu współczesnych ikon architektonicznych.

19 stycznia, godz. 18.00
Profil. Jan Kaplicky Czechy 2004 (55’), polskie napisy
Reż. Jakub Wagner, architekt: Jan Kaplicky,

Wzloty i upadki wielkiego, zmarłego na początku 2009 roku architekta czeskiego, emigranta, któremu nigdy nie udało się powrócić do Pragi. Jego najlepsze obiekty zostały w Birmingham oraz w Londynie. Śmierć zastała go w trakcie realizacji jego największego marzenia – wybudowania Biblioteki Narodowej w Pradze na podstawie projektu – zwycięzcy konkursu z 2007 roku. Piękny portret architekta pesymisty, nieugiętego eksperymentatora.

Oko nad Pragą (Oko nad Prahou) (Praga 2010 (78′), angielskie napisy
Reż. Olga Špátová

Film Oko nad Pragą przedstawia Jana Kaplicky’ego w momencie jego największego sukcesu zawodowego, wygrania konkursu na budynek Biblioteki Narodowej w Pradze. Pokazuje też procesy, które doprowadziły do tego, że ten sukces zamienił się ostatecznie w porażkę z powodu decyzji o niezrealizowaniu kontrowersyjnego projektu.

Organiczna forma obiektu okazała się nie do zaakceptowania z powodów politycznych. Schyłek życia przebiegał więc pod znakiem emocji związanych z niepewnością co do losów budynku, który Kaplicky uważał za dzieło swojego życia. Film pokazuje też osobiste emocje, które towarzyszyły mu pod koniec życia. Film jest laureatem szeregu nagród, między innymi zwycięzcą konkursu filmów dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2010 roku.

26 stycznia, godz. 18.00
Architekci dekonstrukcji (Deconstructivist Architects) – USA 2001 (55’)
Real. Michael Blackwood, architekci: Peter Eisenman, Frank Gehry, Zaha Hadid, Coop Himmelblau, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Michael Sorkin, Bernard Tschumi, Hajime Yatsuka, Jacques Derrida.

Film przygotowany przez znaną, nowojorską firmę Michael Blackwood. Opowiada o powstaniu ruchu architektury dekonstrukcji. Prezentuje odniesienia tego ruchu do historyzującego postmodernizmu i uwikłanego w politykę konstruktywizmu. Pokazuje związki tego ruchu z filozofią Jacquesa Derridy. Wskazuje też na różne nurty w kręgu architektury dekonstrukcji – od Petera Eisenmanna po Franka Gehrego.

Zajmuje się także niezwykłym fenomenem zbiorowego wystąpienia grupy architektów, którym udaje się zbudować spójny program, a następnie wcielić go w życie przekształcając później sukces ideowy w towar rynkowy. W filmie występują Peter Eisenman, Frank Gehry, Zaha Hadid, Coop Himmelblau, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Michael Sorkin, Bernard Tschumi, Hajime Yatsuka, Jacques Derrida.

Szkice Franka Gehry’ego (Sketches of Frank Gehry) USA/Niemcy 2005 (90’)
Reż. Sydney Pollack, architekt: Frank Gehry

Bohaterem filmu jest amerykański architekt Frank Owen Gehry (właśc. Ephraim Goldberg), twórca m.in. Muzeum Guggenheima w Bilbao, Walt Disney Hall w Los Angeles czy Tańczącego Domu, znanego jako Ginger i Fred, w Pradze.

Realizacja filmu trwała pięć lat. Obrawszy za punkt wyjścia pierwotne szkice, jakie Gehry wykonał do każdego ze swych monumentalnych dzieł, film bada proces, podczas którego architekt przeobraża abstrakcyjne szkice i trójwymiarowe modele, najczęściej wykonane ze skrawków kartonu i taśmy klejącej, w monumentalne budowle zbudowane z tytanu i szkła, betonu i stali, drewna i kamienia. Dokument nie zajmuje się architektoniczną teorią. Odziera teorię do nagości, stwarzając w ten sposób nowy punkt widzenia na życie artysty i jego niepowtarzalny styl pracy.

Projekcje filmów o architekturze
12, 19, 26 stycznia 2012 roku
Klub Sztuka Architektury, ul. Andersa 13
Warszawa

Dodaj komentarz