• 2012-01-02

Nominacje do Paszportów Polityki 2011: sztuki wizualne

30 listopada 2011 r. na łamach tygodnika Polityka zostały przedstawione nominacje do Paszportów Polityki za rok 2011 w kategorii sztuki wizualne.

Paszporty Polityki- nominacje w kategorii sztuki wizualne (źródło: materiały prasowe Tygodnika Polityka)

Paszporty Polityki- nominacje w kategorii sztuki wizualne (źródło: materiały prasowe Tygodnika Polityka)

Był to kolejny rok bez zdarzeń, o których można powiedzieć, że wpłynęły na stan i postrzeganie młodej polskiej sztuki. Żadnych wyrazistych manifestacji artystycznych, żadnych pokoleniowych wystaw (…). Dziś artyści nie idą na podbój świata sztuki szeroką ławą, ze sztandarami (…), ale każdy uprawia swój własny ogródek, podlewa go i pielęgnuje z nadzieją, że wreszcie zostanie zauważony.

(…) Zaskakująco szybko zmieniają się za to nazwiska na artystycznej giełdzie sztuk wizualnych (…). Wśród zgłaszanych do Paszportów Polityki co roku pojawia się około 15–20 nowych nazwisk (…). Ale tylko część z nich przebija się później do znaczących galerii, na stałe pozostaje w pamięci krytyków (…).

Piotr Sarzyński – dziennikarz tygodnika Polityka.

Paszporty Polityki za rok 2011 zostaną wręczone podczas uroczystej Gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, w dniu 17 stycznia 2012 roku. Gala będzie transmitowana przez TVP2.

Nominacje w kategorii sztuki wizualne:

Nicolas Grospierre- urodził się w 1975 r. w Genewie. Z wykształcenia jest socjologiem, studiował w Paryżu i Londynie. Od 1999 r. mieszka w Warszawie. Zajmuje się fotografią. Interesuje go przede wszystkim architektura, szczególnie w swym socjalistycznym, modernistycznym wydaniu.

Stara się odkrywać ideologię i społeczno-polityczne konteksty kryjące się za fasadami budynków. Zaliczany do tzw. nowych dokumentalistów, tworzy najchętniej rozległe cykle zdjęć, chłodno analizując w nich konkretne zagadnienia.

Dokumentował m.in. litewskie przystanki autobusowe, starzejący się polski modernizm, wnętrza nieczynnego Hotelu Europejskiego w Warszawie czy szpitala w Druskiennikach. W 2008 r. artysta (wraz z Grzegorzem Piątkiem, Jarosławem Trybusiem i Kobasem Laksą) zdobył Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji.

Honza Zamojski- urodził się w 1981 w Poznaniu. Studiował kulturoznawstwo i filozofię, ale ostatecznie ukończył poznańską Akademię Sztuk Pięknych. Jest członkiem grupy designerskiej Medicine i Stowarzyszenia Starter. Założył też galerię Outsiders, promującą sztukę w przestrzeni publicznej oraz malutkie wydawnictwo Morava publikujące artystyczne książki.

Jest wydawcą, grafikiem, projektantem, kuratorem wystaw, ale też malarzem, autorem instalacji i wideo-artu, efemerycznych działań, złożonych projektów artystycznych, a nawet graffitti. Zdaniem krytyka Stacha Szabłowskiego:

Jest kimś w rodzaju naukowca eksplorującego trudno uchwytne naukowo dziedziny wyobraźni, emocji, subiektywnych wrażeń.

W ostatniej edycji Nagrody Spojrzenia zajął drugie miejsce.

Artur Malewski- urodził się w 1975 r. w Tomaszowie Mazowieckim, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi w 2002 r. Pierwszą indywidualną wystawę, o tajemniczym tytule Heksakosjoiheksekontaheksafobia (czyli lęk przed liczbą 666) miał sześć lat później i pokazał na niej prace, które w kolejnych latach miały stać się jego artystycznym znakiem rozpoznawczym: rzeźby postaci zmutowanych lub okaleczonych, ni to ludzi, ni zwierząt, odwołujące się do wątków okultystycznych, religijnych i erotycznych, do horroru, czarnego humoru, a nawet absurdu.

Korzystając z żywicy poliestrowej, silikonu czy kauczuku, artysta nadaje tym postaciom niezwykle realistyczne rysy. Są odrażające, ale i fascynujące. Twórca był w tym roku finalistą konkursu Spojrzenia.

Oni nominowali:

Magdalena Moskalewicz, Grzegorz Borkowski, Bogdan Deptuła, Agnieszka Kowalska, Rafał Kamecki, Izabela Kowalczyk,  Monika Małkowska, Stach Szabłowski, Jacek Werbanowski, Anna Theiss.

Paszporty Polityki 2011
Nominacje: sztuki wizualne
30 listopada 2011 r.
Tygodnik Polityka 49/2011

Dodaj komentarz