• 2012-01-02

Maciej Michalski – Kanadyjskie sukienki

1 lutego na ekrany polskich kin wchodzi film Kanadyjskie sukienki, którego reżyserem jest Maciej Michalski.

„Kanadyjskie sukienki”, reż. Maciej Michalski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Kanadyjskie sukienki”, reż. Maciej Michalski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Kanadyjskie sukienki, to saga rodzinna z kradzieżą biżuterii Poli Negri w tle. Historia oparta jest na faktach.

Polska wieś lat osiemdziesiątych. Zbliżają się urodziny Zofii (Anna Seniuk). Na wielkim przyjęciu specjalnymi gośćmi mają być jej mąż Tadeusz (Sławomir Fedorowicz) i córka Amelia (Magdalena Malina), którzy od dziesięciu lat mieszkają w Kanadzie. Niespodziewanie Amelia przyjeżdża sama.

Kanadyjskie sukienki, to opowieść, która łączy w sobie obyczajową panoramę wiejskiego życia subtelnie mieszając tonację Bożej podszewki i Nie ma mocnych z nieco łzawą nostalgią chwytającej za serce piosenki Mein jidische Mame. Od razu zastrzegę, że bohaterowie nie są ani kresowiakami, ani Żydami, a jednak tamte opowieści bez trudu odżywają w pamięci, gdy oglądamy losy osamotnionej w walce o godne życie swojej rodziny Zofii. Jako matka rodu bywa dzielna, bywa zabawna, ale najczęściej zbliża się do wymiaru tragiczki. (…)
– Tomasz Raczek.

Film w bardzo przewrotny sposób traktuje o dwóch skrajnych światach – polskiej wsi w latach osiemdziesiątych i odległej Kanadzie. Moim zamiarem było pozbawienie, nas Polaków, kompleksów. Chciałem pokazać nasz kraj, nasze domy i ludzi w sposób niezwykle ciepły, rodzinny. Śpiewy przy stole, tańce przez pokoje. Oni wtedy tak widzieli Kanadę, zapominając o swoich atutach, o sile naszej kultury. Kanada była pogonią za dolarami, czymś, co towarzyszy nam w świecie współczesnym, zacierając bezpowrotnie tamte czasy.
– Maciej Michalski.

W filmie Kanadyjskie sukienki występują: Anna Seniuk, Zofia Czerwińska, Ewa Kasprzyk, Piotr Polk, Elżbieta Jarosik, Ewa Kolasińska, Karolina Dryzner, Maria Winiarska, Wiktor Zborowski, Justyna Steczkowska.

Kanadyjskie sukienki, reż. Maciej Michalski
Premiera: 1 lutego 2013 roku
Dystrybucja: Tongariro Releasing

Dodaj komentarz