• 2012-01-02

Agnieszka Holland w Nowym Jorku

16 stycznia 2012 roku w Museum of the Moving Image w Nowym Jorku odbędzie się pokaz filmu Agnieszki Holland W ciemności z udziałem reżyserki zorganizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Kadr z filmu W ciemności Agnieszki Holland, fot. Robert Pałka / Fotos-Art, prod. Studio Filmowe Zebra

Kadr z filmu W ciemności Agnieszki Holland, fot. Robert Pałka / Fotos-Art, prod. Studio Filmowe Zebra

Entuzjastycznie przyjęty przez amerykańskich krytyków film – którego światowa premiera odbyła się na Festiwalu w Toronto – jest polskim kandydatem do Oskara. Pokaz w Museum of the Moving Image to jedyna okazja obejrzenia filmu przed 10 lutego, kiedy wejdzie na ekrany kin w Nowym Jorku i Los Angeles.

W ciemności jest historią antybohatera Leopolda Sochy (wybitna kreacja Roberta Więckiewicza) – pracownika lwowskich kanałów i drobnego złodziejaszka. Socha – początkowo dla łatwego zysku, a stopniowo za sprawą głębokiej ludzkiej potrzeby – ratuje przed zagładą rodzinę żydowską, ukrywając ją w podziemnych korytarzach. Film Holland, porównywany do Pianisty Polańskiego i Listy Schindlera Spielberga, zwrócił uwagę krytyków naturalistycznym ujęciem okupacyjnego doświadczenia i uniwersalizmem opowieści o międzyludzkich relacjach w obliczu okrucieństwa wojny. Dialogi w filmie prowadzone są w aż czterech językach: polskim, ukraińskim, jidysz i niemieckim.

Krytyk Screen Daily Mike Goodridge napisał o W ciemności:
To najlepszy film Agnieszki Holland od czasu Europa, Europa […]. Umiejętnie operując scenografią i światłem Holland znakomicie odtwarza atmosferę podziemnych kanałów, a jednocześnie mistrzowsko buduje napięcie w spowitej mrokiem scenerii.

W The Wall Street Journal Joe Morgenstern pisze:
Odważny epicki dramat Agnieszki Holland jest jakże inny od konwencjonalnego kina rozrywkowego: suspens bazuje w nim na prawdziwości opowiadanej historii, zarazem przejmującej i inspirującej.

Agnieszka Holland (ur. 1948) jest jedną z najwybitniejszych polskich reżyserek i scenarzystek. Jej kariera rozpoczęła się w Polsce, od asystentury u Krzysztofa Zanussiego i Andrzeja Wajdy. Debiutancki film Aktorzy prowincjonalni (1978) otrzymał nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes w 1980. Kolejne: Gorączka (1980) i Kobieta samotna (1981) należą do najważniejszych tytułów polskiej kinematografii lat osiemdziesiątych. W 1981 r. Holland wyjechała do Francji, gdzie wyreżyserowała Gorzkie żniwa (1986) – film nominowany do Oskara w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny. Po ukończeniu w 1988 r. pracy nad Zabić księdza o ks. Jerzym Popiełuszce, Holland sięgnęła po adaptację tekstu Europa, Europa (1991). Nagrodzony Złotym Globem i nominowany do Oskara za najlepszą adaptację film stał się najgłośniejszym w jej dorobku. Według New York Timesa reżyserka osiągnęła w nim cel, do jakiego aspiruje każda filmowa historia o Holocauście: poprzez wierne oddanie szczegółów i wyjście poza utarte schematy nadała wydarzeniu historycznemu nowego, ponadczasowego znaczenia. W roku 1993 Holland zrealizowała adaptację popularnej książki Frances Hodgson Burnett Czarodziejski ogród. Reżyser pracowała z wieloma wybitnymi aktorami hollywoodzkimi: z Leonardo DiCaprio (Całkowite zaćmienie, 1995), Jennifer Jason-Leigh i Albertem Finney (adaptacja Placu Waszyngtona Henry’ego Jamesa, 1997) oraz Edem Harrisem, który zagrał główne role w Trzecim cudzie (1999) oraz Kopii mistrza (2006). Holland reżyseruje również dla telewizji, min. odcinki wielokrotnie nagradzanych seriali The Wire, Cold Case, The Killing i Treme, a także pierwszy w Polsce serial political fiction, Ekipa.

Pokaz filmu W ciemności w reż. Agnieszka Holland
16 stycznia 2012 r.
Museum of the Moving Image
Nowy Jork

Dodaj komentarz