• 2012-01-02

Trwa wystawa z okazji 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków 622 Upadki Bunga

Od 16 grudnia 2011 r. do 12 lutego 2012 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu można oglądać wystawę 662 Upadki Bunga, zorganizowana z okazji rocznicy 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków.

Ewaryst Zamel, Dziewczyna z psem, 2000 olej na płycie, wys. 127 cm Fot. dzięki uprzejmości ZPAP

Ewaryst Zamel, Dziewczyna z psem, 2000 olej na płycie, wys. 127 cm Fot. dzięki uprzejmości ZPAP

Będzie to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, by prześledzić m.in. bogatą historię Okręgu Toruńskiego ZPAP, kulturalnego życia Torunia, by zapoznać się z portretami i autoportretami historycznych postaci związanych z naszym miastem i jego okolicami. Będzie to również sposobność odbycia niezwykłej podróży przez subiektywne pejzaże wyobraźni artystów, ich różne formy ekspresji i wizje artystyczne, ale nie tylko.

Bazując między innymi na kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (zainicjowanej w 2008 roku), podczas wystawy 622 Upadki Bunga zostanie zaprezentowane szerokie spectrum prac artystów tworzących na przestrzeni minionego stulecia, w tym współczesnych, którzy byli lub nadal są związani z Toruniem i jego regionem. Będzie to próba opowiedzenia złożonej i bogatej historii Związku oraz życia niektórych z jego najwybitniejszych członków.

Dlatego też swoista ścieżka sztuki i ścieżka artysty stanowią pośrednio główny temat tejże ekspozycji. Droga artysty była opisywana na wiele sposobów, ale jednym z najbardziej żywych pozostaje wciąż debiutancka powieść Witkacego 622 Upadki Bunga, która cytowana jest w tym miejscu zarówno jako metaforyczna rama, jak i źródło inspiracji.

Osobista i artystyczna droga Witkacego przecięła Toruń, podobnie jak w przypadku wielu innych znakomitych artystów, teoretyków, poetów i pisarzy. Jako że wnieśli oni istotny wkład w to intelektualne i kulturalne środowisko miasta, zostaną zaprezentowani w historycznej części wystawy.

O.pl Polski Portal Kultury objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń

Dodaj komentarz