• 2011-12-30

Świadome Wnętrze w Katowicach i Krakowie

11 stycznia 2012 roku w Katowicach oraz 12 stycznia w Krakowie odbędą się kolejne spotkania z cyklu Świadome Wnętrze 2011 adresowanego do architektów i projektantów wnętrz.

Spotkania w cyklu Świadome Wnętrze mają przybliżać polskim architektom nowoczesne koncepcje i trendy w zakresie projektowania, rozpropagować zastosowanie rozwiązań ekologicznych. Prelegentami są uznani zagraniczni projektanci i architekci. Styczniowe spotkania w Katowicach (11.01.2012) i Krakowie (12.01.2012) zamkną czwarty już cykl wykładów; prezentację pod hasłem YES IS MORE przedstawi Kai Uwe Bergman z biura architektonicznego Bjarke Ingles Group z Danii.

Architekt zaprezentuje najciekawsze projekty i realizacje pracowni, a także przedstawi jej filozofię, podsumowaną tytułową dewizą – odwołaniem do klasycznego Less is more czy Less is bore. Pokaże, w jaki sposób architektura rozwija się ze zderzenia sprzecznych interesów. Gra przeciwstawiających się sobie nwzajem sił przebiega na różnych poziomach, dotycząc nie tylko kwestii politycznych, ekonomicznych i funkcjonalnych, ale również logistycznych, kulturalnych, strukturalnych, środowiskowych i społecznych.

Kai-Uwe Bergmann jest wspólnikiem w Pracowni Bjarke Ingels Group (BIG) w Danii od roku 2006. BIG jest kopenhaską grupą architektów, projektantów i myślicieli, którzy działają w różnych obszarach architektury, urbanistyki, badań i rozwoju.

Pracownia może się pochwalić licznymi nagrodami – m.in. dwukrotnie zdobyła Nagrodę im. Miesa van der Rohe – oraz licznymi wygranymi konkursami na projekty prestiżowych budynków. Znalazły się wśród nich Centrum Kultury Tamayo w Meksyku, ratusz w Tallinie, czy Bank Narodowy Islandii w Reykyaviku.

W swojej architektonicznej pracy projektowej pracownia demonstruje wysoką wrażliwość na szczegółowe wymagania ze strony kontekstu obiektu oraz jego programu. Zaawansowane technologicznie rozwiązania wykorzystują np. w celu optymalnego wykorzystania lokalnych źródeł energii.

Świadome Wnętrze – cykl spotkań dla architektów i projektantów wnętrz
11 stycznia 2012 roku
Oko Miasta, Rondo Gen. Jerzego Ziętka 1
Katowice

12 stycznia 2012
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
ul. Lipowa 4
Kraków

Dodaj komentarz