• 2011-12-30

Nominacje do Paszportów Polityki 2011: muzyka popularna

14 grudnia 2011 r. na tygodnik Polityka zaproponował nominacje do Paszportów Polityki za rok 2011 w kategorii: muzyka popularna.

Paszporty Polityki- nominacje w kategorii sztuki wizualne (źródło: materiały prasowe Tygodnika Polityka)

Paszporty Polityki- nominacje w kategorii sztuki wizualne (źródło: materiały prasowe Tygodnika Polityka)

(…) Od kilku dobrych lat kolejne typowania do Paszportów pokazują brak zdecydowanej dominacji jednego wybranego nurtu. Teraz również sytuacja się powtarza. Wśród wskazywanych kandydatów swoją reprezentację ma jazz, hip-hop, elektronika, nowe pomysły rockowe i wreszcie to, co z braku lepszej nazwy określa się mianem alternatywy.

W całej tej różnorodności jedno wydaje się wspólne i stanowi pewne novum: nikną tak niegdyś silne kompleksy rodzimych artystów wobec świata. Dotyczy to ogólnie wszystkich wskazywanych przez krytyków, a w szczególności tych, którzy ostatecznie zostali nominowani (…).

Mirosław Pęczak – dziennikarz tygodnika Polityka.

Nominacje w kategorii muzyka popularna:

Ballady i Romanse – zespół założony w 2007 r. przez Zuzannę Wrońską (ur. w 1979 r. współtwórczynię zespołu Meble), do której dołączyła jej siostra Barbara (ur. w 1983 r.), wokalistka i liderka dwukrotnie nominowanego do Paszportów Polityki zespołu Pustki. Piosenki Ballad i Romansów są dziełem autorskim wykonawczyń.

Zuzanna pisze teksty, produkcją zajmuje się Barbara, a muzykę tworzą obie. Do tej pory wydały dwie płyty – Ballady i Romanse w 2007 r. i Zapomnij w 2011 r.

Julia Marcell - (właściwie Julia Górniewicz, ur. w 1982 r.) – piosenkarka, pianistka, skrzypaczka, kompozytorka. Mieszka w Niemczech. Zaczęło być o niej głośno w 2007 r., kiedy z pomocą internautów uzbierała 50 tys. dol. na wydanie swojego pierwszego albumu nagranego w Berlinie i wyprodukowanego przez Mosesa Schneidera.

W październiku 2011 r. ukazał się jej drugi album June. Muzyka, którą tworzy i wykonuje, nazywana jest niekiedy lirycznym punkiem, choć wymyka się jakimkolwiek sztywnym klasyfikacjom.

Maciej Szajkowski - (ur. w 1975 r. w Warszawie) – muzyk, dziennikarz, animator kultury. Związany z kilkoma formacjami muzycznymi (m.in. Kapela Ze Wsi Warszawa, Masala, Antidotum). Współpracownik IV Programu Polskiego Radia, prezes Stowarzyszenia Sztuki Etnicznej Transetnika.

Z Kapelą Ze Wsi Warszawa wydał pięć płyt studyjnych, zaś wydany z jego inicjatywy i według jego pomysłu album R.U.T.A. Gore – Pieśni buntu i niedoli XV–XX w.  stał się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych i – szerzej – kulturalnych w 2011 r.

Oni nominowali:

Grzegorz Brzozowicz, Jacek Cieślak, Rafał Księżyk, Piotr Lewandowski, Piotr Metz, Robert Sankowski,  Marek Sierocki,  Jarek Szubrycht,  Agnieszka Szydłowska, Kuba Wojewódzki.

Paszporty Polityki 2011
Nominacje: muzyka popularna
14 grudnia 2011 r.
Tygodnik Polityka 51/2011

Dodaj komentarz