• 2011-12-30

Światowa opera w Poznaniu w noc sylwestrową

31 grudnia 2011 r. o godz. 20.00 w Filharmonii Poznańskiej odbędzie się specjalny koncert sylwestrowy – wystąpią Aga Mikołaj i dyrygent Karl Sollak. Wydarzenie poprowadzi Krzysztof Zanussi.

Aga Mikołaj na jeden wieczór wraca do swoich rodzinnych okolic, by podczas niepowtarzalnego koncertu wystąpić razem Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Koncert odbędzie się pod batutą Karla Sollaka, partnera scenicznego sopranistki, znanego z wieloletniej współpracy z tak znanymi artystami jak José Carreras i Plácido Domingo.

Repertuar, dobrany specjalnie na Sylwestra, obejmie dzieła od klasycyzmu przez romantyzm, po znane utwory operetkowe i musicalowe. W trakcie wieczoru będzie więc można usłyszeć m.in. uwerturę Mozarta do opery Wesele Figara, arię Rusałki z opery Rusałka Antonína Dvořáka, ale także np. I feel pretty z musicalu West Side Story.

Aga Mikołaj jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie miała okazję uczyć się śpiewu od prof. Antoniny Kaweckiej – jednej z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek operowych. Naukę kontynuowała w Wiedniu. Tam brała udział w zajęciach ze światowej sławy artystkami – Renatą Scotto i Elizabeth Schwarzkopf.

Profesjonalną karierę rozpoczęła w 1995 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Występowała w przedstawieniach Wesele Figara, Czarodziejski Flet oraz Żydówka. Spędziła tam 7 lat, jednocześnie występując w operach w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Luksemburgu, Heilbronn i Hannowerze. W 2002 roku Aga Mikołaj kontynuowała karierę jako czołowy sopran w operze w Monachium.

Aga Mikołaj bardzo często koncertuje w czołowych europejskich operach m.in. w Essen, Paryżu, Wiedniu, Pradze, Berlinie, Grazu i Mannheim. Jedna z jej ostatnich ról – Donna Elvira, w inscenizacji Don Giovanniego w Monte Carlo, została przyjęta bardzo ciepło i entuzjastycznie przez krytyków i publiczność. Zadebiutowała również za oceanem – występowała w Chicago, Cleveland, Pittsburgu, Providence, Montrealu oraz w nowojorskiej sali Avery Fisher Hall.

Karl Sollak, rodowity wiedeńczyk, rozpoczął karierę muzyczną jako członek Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego. Później studiował grę na rogu, pianinie i dyrygenturę w tamtejszej szkole muzycznej.

W trakcie swojej bogatej kariery artystycznej, Karl Sollak dyrygował wieloma znanymi orkiestrami, m.in. Orquesta y Coro de la cumunidad de Madrid, Orquesta Filarmonica de Andalucia, OFNUAM-Orchestra in Mexico City, Calgary Symphony Orchestra, Oviedo Symphony Orchestra, Orchestre Capitole du Toulouse, Nordwestdeutsche Philharmonie, Orquestra Sinfonica Brasileira, NÖ Tonkünstler-Orchestra, Austrian Radio Orchestra, Vienna Chamber Orchestra, St. Petersburg Symphony Orchestra, Mozarteum Orchestra Salzburg, Orchestra of Chicago´s Lyric Opera, Radio Symphony Orchestra of Bratislava, Krakow Philharmonic Orchestra, Opera Orchestra of Temisoara, Orquesta Sinfonica de Balears oraz Czech State Orchestra.

Koncert Sylwestrowy
31 grudnia 2011 r., godz. 20.00
Filharmonia Poznańska
ul. Św. Marcin 81
Poznań

Dodaj komentarz