• 2011-12-30

Hamlet w Teatrze Śląskim

14 stycznia 2012 r. o godz. 18.00 w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się premiera spektaklu Hamlet.

Hamlet w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (źródło: materiał prasowy Teatru Śląskiego)

Hamlet w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (źródło: materiał prasowy Teatru Śląskiego)

Źle się dzieje w państwie duńskim. Król zmarł w tajemniczych okolicznościach. Królestwo, wbrew zasadom dziedziczenia, objął nie następca tronu, lecz jego wuj. Obce wojska przemierzają Danię. A królewicz Hamlet podobno popadł w obłęd i filozofuje – być albo nie być…

Przygotowywana przez węgierskiego reżysera inscenizacja jednego z najsłynniejszych dramatów w literaturze światowej, to trzecie wystawienie Hamleta na deskach Teatru Śląskiego. W roku 1963 roku wyreżyserował spektakl Roman Zawistowski, powierzając tytułową rolę Stanisławowi Niwińskiemu (na zmianę z Lechem Komarnickim). Dwadzieścia pięć lat później, w sezonie 1987/88 rolę Hamleta, pod reżyserską ręką Jana Maciejowskiego, kreował Grzegorz Przybył.

Hamlet jest jak gąbka. Jeśli go tylko nie stylizować i nie grać antykwarycznie, wchłania w siebie od razu całą współczesność, napisał Jan Kott.

Attila Keresztes, po doświadczeniach i przemyśleniach wynikających z pracy nad ubiegłoroczną realizacją Iwony, księżniczki Burgunda na scenie Teatru Śląskiego, postanowił na szekspirowski dramat spojrzeć przez pryzmat sztuki Gombrowicza, odkrywając nowe możliwości interpretacyjne, zawarte w wielkim dziele Szekspira.

13 stycznia 2012 r. o godz. 18.00 na Dużej Scenie odbędzie się pokaz przedpremierowy, natomiast 14 stycznia 2012 r. o godz. 18.00 na Dużej Scenie odbędzie się premiera spektaklu, kolejne przedstawienia: 15, 17 i 18 stycznia oraz 21 i 22 lutego 2012 r.

Reżyseria – Keresztes Attila
Scenografia – Mirek Kaczmarek
Kostiumy – Bianca Imelda Jeremias
Muzyka – Krzysztof Konieczny

Obsada: w roli tytułowej Michał Rolnicki oraz Anna Kadulska, Agnieszka Radzikowska, Adam Baumann, Bartłomiej Błaszczyński, Dariusz Chojnacki, Andrzej Dopierała, Jerzy Głybin, Antoni Gryzik, Roman Michalski, Grzegorz Przybył, Marek Rachoń, Wiesław Sławik, Marcin Szaforz, Zbigniew Wróbel oraz słuchacze Studium Aktorskiego.

14 stycznia 2012 r., godz. 18.00
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego
Rynek 10
Katowice

Dodaj komentarz