• 2011-12-30

Fotografie grupy Athanor w Dworku Białoprądnickim

12 stycznia 2012 roku o godzinie 19.00 w Dworku Białoprądnickim w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Grupy Athanor.

Fot. Wojciech Bula (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Wojciech Bula (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Beskidzie Niskim, w miejscowości Wysowa-Zdrój odbył się pod patronatem Centrum Kultury, plener fotograficzny, a właściwie ekspedycja antropologiczno-fotograficzna, w której wzięło udział wielu znakomitych przedstawicieli świata nauki, kultury i sztuki, z różnych regionów Polski.

Pod hasłem Rebis – w poszukiwaniu kamienia filozoficznego, ponad pięćdziesięciu uczestników tej niezwykłej wyprawy, miało okazję poznania długo skrywanej, niszczonej i tłumionej kultury łemkowskiej, która, o czym wciąż zdajemy się nie pamiętać, jest bardzo mocno wpisana w historię naszego kraju, a więc i w nas samych.

Fotograficzny plener po kierunkiem Zbigniewa Podsiadło, artysty fotografika uznanego w kraju i za granicą, pomagającego od wielu lat ocalić właśnie tę krainę od zapomnienia, codzienne i pełne refleksji wizyty na cerkiewnym szlaku, poszukiwanie i wspólne odkrywanie najbardziej zapomnianych miejsc, a także interesujące wykłady i rozmowy ze znakomitymi kulturoznawcami, antropologami kultury, architektami, fotografami oraz twórcami ściśle związanymi z łemkowską ziemią, wypełniły całkowicie cztery bardzo intensywne wrześniowe dni.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi dr Elżbieta Wiącek, inżynierowie architekci Grzegorz Ratajski i Michał Rybak, dr Angelika Uziębło oraz najwybitniejszy poeta łemkowski Petro Murianka.

Fot. Katarzyna Piętka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Katarzyna Piętka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Te poruszające łemkowskie wspomnienia stały się okazją do wywołania jeszcze ważniejszego tematu, a mianowicie problematyki związanej z mniejszościami narodowymi i etnicznymi w naszym kraju, wplątanymi w meandry współczesnej, i nie tylko, historii.

Rozgorzało wiele dyskusji, ale wspólny wniosek był jeden – nikomu z nas nie wolno zapominać o swojej narodowej tożsamości, albowiem dopiero uznanie i przyjęcie odrębności poszczególnych grup etniczno-kulturowych tworzy prawdziwy, złożony obraz i przede wszystkim świadomość danego społeczeństwa. To one włączając się bezpośrednio w dzieje danego państwa, pomagają kształtować jego własną historię i kulturę.

I choć współczesny, pędzący świat, pochłonięty całkowicie szalonym wyścigiem donikąd, zdaje się lekceważyć i nie zauważać proszących o głos duchów przeszłości, to tak naprawdę jedynie zatrzymanie się i pochylenie nad tym co zostawili po sobie inni oraz oddanie szacunku i hołdu temu co minione, jest dopiero w stanie dopomóc nam, obecnym, odnaleźć właściwą drogę ku przyszłości.

To właśnie owa suma doświadczeń przeszłych pokoleń, niezależnie od ich pochodzenia, niesie ze sobą Mądrość, jakiej na próżno szukać gdzie indziej…

Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
Kraków

Dodaj komentarz