• 2011-12-29

Muzyczno-taneczny wieczór w Gliwickim Teatrze Muzycznym

W niedzielę, 8 stycznia 2012 r. o godz. 17.00 na scenie Teatru Muzycznego w Gliwicach wystawione będą spektakle Lalkarz i O szkodliwości tańca w społeczeństwie postindustrialnym.

Spektakl Lalkarz w Gliwickim Teatrze Muzycznym (źródło: materiał prasowy organizatora)

Spektakl Lalkarz w Gliwickim Teatrze Muzycznym (źródło: materiał prasowy organizatora)

Lalkarz
spektakl taneczny do muzyki Pink Floyd
w wykonaniu Studia Tańca Współczesnego Tendi

O szkodliwości tańca w społeczeństwie postindustrialnym
Wykład docenta Stefana Bułki wraz z przykładami najdzikszej ekspresji tanecznej
spektakl muzyczny

Lalkarz to spektakl dość surrealistyczny. Opowiada o człowieku otaczającym się istotami stworzonymi przez siebie, według własnego kaprysu i upodobania. Człowieku, który tworzy własny, okrutny, mały świat, zamiast stawić czoła prawdziwemu życiu. Oglądając Lalkarza, można by się pokusić o daleko idące porównania z baletem Coppelia Leo Delibes’a, ale to niedobry kierunek porównań.

Spektakl ten nie opowiada o człowieku, który robi lalki, lecz jest próbą pokazania osobowości apodyktycznej, wyrachowanej, zdolnej do manipulowania innymi oraz tego, do czego w konkluzji doprowadzić może taka postawa życiowa. Lalkarz nie kończy się happy endem, ale zło na szczęście nie zwycięża.

O szkodliwości tańca w społeczeństwie postindustrialnym. Wykład docenta Bułki wraz z najdzikszymi przykładami tanecznej ekspresji – w tym tytule o barokowym charakterze zawiera się cała treść spektaklu. Kilka grup twórczych, pracujących na co dzień w Chorzowskim Centrum Kultury, zjednoczyło swoje siły, aby zrealizować barwne, malownicze widowisko, łączące w sobie taniec, śpiew i zabawę, a wszystko to w charakterze musicalowo-komediowym.

Jest tu jeszcze i tytułowa postać docenta Stefana Bułki, zaciekłego wroga muzyki, a tańca w szczególności oraz jego młodych antagonistów. Docent próbuje przekonać nas, że należy wyeliminować z życia społecznego wszelkie przejawy lekkiej i radosnej zabawy. Ale czy taki pogląd da się utrzymać? Cały spektakl to walka lekkiej muzy z tymi wątpliwymi poglądami. I tak jak wymaga tego logika karnawałowego spektaklu, wszystko kończy się radością, szczęściem oraz powszechnym zbrataniem.

8 stycznia 2012 r., godz. 17.00
Gliwicki Teatr Muzyczny
ul. Nowy Świat 55/57
Gliwice

Dodaj komentarz