Marinetti i Mussolini – historia politycznego romansu

5 stycznia 2011 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się kolejne spotkanie z serii Awangardowy Czwartek.

Wystawa Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy prezentuje artystów awangardowych prześladowanych przez reżim nazistowski. Natomiast podczas wykładu 5 stycznia dr Bożena Gierat-Bieroń przybliży historię romansu włoskich futurystów z polityką Mussoliniego, wskazując tym samym, że systemom totalitarnym było jednak czasem po drodze z awangardą.

Jak doszło do tego, że ta sama sztuka, którą Hitler potępił i nazwał zdegenerowaną zyskała uznanie Mussoliniego? Jak polityka i wizja faszyzmu mogła uwieść Filippo Tommaso Marinettiego – wybitnego włoskiego poetę, twórcę i głównego teoretyka futuryzmu z początku XX wieku? Jego przypadek, jak wiele innych, pokazuje, że nie da się postrzegać historii w tonacji czarno-białej z dobrymi artystami poświęcającymi się wyłącznie dobrym sprawom i odwrotnie.

Dr Bożena Gierat-Bieroń opowie także szerzej o relacjach reżimów totalitarnych i kultury. To bowiem temat, który, choć – znakomicie opisany w literaturze anglojęzycznej – u nas dopiero czeka na opracowanie. W podsumowaniach i rozliczeniach systemów totalitarnych uwaga skupiona jest na polityce. Nadal jednak mało wiemy o tym, dlaczego artyści stawali u boku wodzów, dlaczego angażowali się w ich ideologie, pomagając osiągać polityczne cele.

Bożena Gierat-Bieroń – polonista-teatrolog, adiunkt w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor nauk humanistycznych – Wydział Filologiczny UJ. Jej artykuły były publikowane m.in. w: Forum Europejskim, Odrze, Didaskaliach, Dialogu, Tygodniku Powszechnym, Rzeczpospolitej.

Uczestniczyła w międzynarodowych konferencjach i europejskich kursach zarządzania kulturą. Specjalizuje się w tematyce wzajemnych wpływów kultury i polityki w XX w. Autorka 4 publikacji książkowych, współautorka i współredaktorka 2 podręczników akademickich, wykładowca wielu prestiżowych, europejskich uniwersytetów, m. in. Glasgow, Groningen, Trinity College w Dublinie. Stypendystka Programu Erasmus Mundus w Japonii.

MCK
Rynek Główny 25
Kraków

Dodaj komentarz