• 2011-12-29

Według Bobczyńskiego we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

14 stycznia 2012 r. we Wrocławskim Teatrze Współczesnym będzie miał premierę spektakl Według Bobczyńskiego według scenariusza i w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Autorski scenariusz powstał na motywach Gogolowskiego Rewizora. Agata Duda-Gracz zaprojektowała także scenografię i kostiumy do tego spektaklu.

Rewizor, fot. Greg Noo Wak

Rewizor, fot. Greg Noo Wak

Po sukcesie spektaklu Według Agafii na podstawie Ożenku Mikołaja Gogola, nagrodzonego łódzką nagrodą teatralną Złota Maska za reżyserię i scenografię, Agata Duda-Gracz ponownie sięga do twórczości tego pisarza.

Wydaje się, że fabuła Gogolowskiego Rewizora jest polskiemu widzowi teatralnemu dobrze znana. Spektakl Agaty Dudy-Gracz, stworzony na podstawie jej autorskiego scenariusza opartego na kanwie tej rosyjskiej sztuki sprzed niemal 200 lat, zdaje się to komfortowe przekonanie burzyć. Nie zobaczymy w nim bowiem wyłącznie gorzko-rubasznej satyry na urzędniczy świat Rosji współczesnej Gogolowi.

U Dudy-Gracz to raczej studium ludzkiej kondycji, granic jej elastyczności w ekstremalnych warunkach. To obraz człowieczego głodu samozadowolenia, jego tęsknoty za bytem doskonałym, nawet za cenę bycia przez chwilę kimś innym.

To spektakl wykorzystujący zabieg teatru w teatrze; zabawa w pozory i symulację, w której symboliczna maska staje się nieodłącznym atrybutem scenicznych postaci. Niechaj i widz odważy się po jego obejrzeniu rąbek swej maski uchylić…

14 stycznia 2012 na Dużej Scenie WTW
ul. Rzeźnicza 12
Wrocław

Dodaj komentarz