• 2011-12-27

Hommage à Wiktor Górka w Galerii Bielskiej BWA

W czwartek 5 stycznia 2012 r. o godz. 18.00 Galeria Bielska BWA zaprasza na wernisaż wystawy Hommage à Wiktor Górka (1922 – 2004).

Hommage à Wiktor Górska (źródło: materiał prasowy organizatora)

Hommage à Wiktor Górska (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wiktor Górka nie miał nigdy wystawy w swoich stronach rodzinnych. Ta wystawa jest więc z jednej strony spłaceniem długu wobec artysty, z drugiej – próbą przypomnienia i przedstawienia dorobku artystycznego tego wyjątkowego artysty, jednego z największych mistrzów plakatu polskiego drugiej połowy XX wieku, czasu polskiej szkoły plakatu. Krzysztof Dydo

Wiktor Górka urodził się w 1922 r. w podbielskich Komorowicach. Zmarł w 2004 r. w Bielsku-Białej. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Plastycznych, ucząc się malarstwa u Jerzego Nowosielskiego i Tadeusza Kantora. Dyplom z projektowania graficznego uzyskał w 1952 r. w pracowni Jerzego Karolaka. Po studiach przeniósł się do Warszawy.

Projektował plakaty (blisko 300), okładki książek i magazynów, znaki firmowe i druki; uczestniczył w wystawach na całym świecie; jego plakaty i projekty nagradzane były w najważniejszych konkursach polskich i międzynarodowych.

W 1970 r. wyjechał do Hawany z grupą polskich plastyków, by prowadzić warsztaty projektowe, następnie trafił do Meksyku, z którym związał się na dłużej jako artysta i pedagog – do połowy lat 90. prowadził zajęcia z rysunku i projektowania plakatu na prestiżowych uczelniach artystycznych i w centrach sztuki.

Podczas Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku w 2000 r. otrzymał najwyższą nagrodę za wkład w rozwój sztuki graficznej Meksyku – Medal a la excelencia José Guadalupe Posada.

Pierwszą wystawę indywidualną miał w Wiedniu (Galerie in der Biberstrasse, 1962), ostatnią – jako współtwórca szkoły plakatu – w Muzeum Plakatu w Wilanowie w 2001 r. Bielska ekspozycja obejmuje około 100 plakatów oraz – niepokazywane dotąd – projekty, szkice i rysunki.

Kurator wystawy jest Krzysztof Dydo, kolekcjoner i właściciel Galerii Plakatu w Krakowie. Wystawa potrwa do 29 stycznia 2012 r.

Natomiast w czwartek, 26 stycznia 2012 r. o godz. 17.00 wykład pt: Wiktor Górka na tle epoki i fenomenu polskiej szkoły plakatu wygłosi Krzysztof Dydo.

5 – 29 stycznia 2012 r.
Galeria Bielska BWA
ul. 3 maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz