Marcin Jastrzębski: Pejzaż samotny

9 stycznia 2012 r. w Stara Galeria ZPAF (Zielona Sala) w Warszawie o godz. 18.00 będzie miał miejsce wernisaż wystawy  fotografii Marcina Jastrzębskiego Pejzaż samotny.

Marcin Jastrzębski (źródło: materiały prasowe Starej Galerii ZPAF)

Marcin Jastrzębski (źródło: materiały prasowe Starej Galerii ZPAF)

W ramach wystawy zaprezentowanych zostanie 17 prac, które powstały w 2009 roku.
Wszystkie fotografie zarejestrowane zostały na materiałach analogowych przy wykorzystaniu techniki długich ekspozycji.

Głównym zamierzeniem było, jak mówi artysta:
wyjście poza ramy fotografii pejzażowej. Bardzo charakterystyczna estetyka tego typu fotografii, pozwala na stworzenie obrazów, w których przedstawiony świat, oczyszczony jest ze zbędnych i ulotnych szczegółów. Uzyskana w ten sposób minimalistyczna forma, paradoksalnie nie ułatwia odbioru przedstawionych przedmiotów, a wręcz przeciwnie, powoduje, że malowana czasem i światłem sceneria, wygląda obco, ponieważ pochodzi, że świata, który nie jest dostępny naszym zmysłom…

Wystawie towarzyszy motto zaczerpnięte z Kartezjusza:

Kto chce jednym spojrzeniem ująć wiele równocześnie przedmiotów, ten żadnego z nich nie widzi wyraźnie.

Marcin Jastrzębski ur. 1974 w Lublinie. Studiował na wydziale Filozofii UMCS w Lublinie. Członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz od 2007 roku Związku Polskich Artystów Fotografików. Utrwala głównie naturę, pejzaż, charakterystyczne miejsca miast.

Jego twórczość fotograficzna nierozerwalnie związana jest z zamiłowaniem do malarstwa i grafiki, dlatego też często utrwala na zdjęciach formy abstrakcyjne lub świat postrzegany bardzo subiektywnie. W plenerze posługuje się długimi czasami ekspozycji dla odrealnienia rejestrowanego obrazu, a większość zdjęć wykonuje w porze świtu lub zmierzchu, gdyż jak twierdzi jest to pora zmian, w której można uchwycić świat w najbardziej zaskakujący sposób. Brał udział w wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Laureat konkursów fotograficznych w kraju i za granicą.

Marcin Jastrzębski
Pejzaż samotny
9 stycznia – 3 lutego 2012 r.
Stara Galeria ZPAF (Sala Zielona)
Plac Zamkowy 8
Warszawa

Dodaj komentarz