Monika Osiecka Fragmenty lustra

Wydawnictwo  słowo/obraz terytoria prezentuje grudniowe nowości. Wśród nich Fragmenty lustra Moniki Osieckiej.

Monika Osiecka: Fragmenty lustra (źródło: materiały prasowe Słowo/obraz terytoria)

Monika Osiecka: Fragmenty lustra (źródło: materiały prasowe Słowo/obraz terytoria)

Fragmenty lustra Moniki Osieckiej to fascynujący zapis kobiecego doświadczenia i autorefleksji artystki. Intymny dziennik zbudowany ze słów, prac rzeźbiarskich i autorskich fotografii.

Monika Osiecka – rzeźbiarka i pisarka, absolwentka warszawskiej ASP, Pracowni Rzeźby Grzegorza Kowalskiego, w której w 1994 roku obroniła dyplom. Do rzeźby dochodziła poprzez lingwistyczne fascynacje Orientem i kulturą Włoch, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość.

Urodziła się w Mediolanie. Studia orientalistyczne oraz na filologii włoskiej na Uniwersytecie Warszawskim były dla niej pierwszym naturalnym wyborem po powrocie do Polski w latach 80. Coraz większa fascynacja sztuką, determinacja i twórcza pasja doprowadziły ją do podjęcia studiów na ASP.

Tworzy akty kobiece i rzeźbę abstrakcyjną. Materiałem z wyboru jest kamień, którego technologię poznaje na międzynarodowych stażach i sympozjach rzeźbiarskich w całej Europie, często we Włoszech, w Carrarze. Zapiski i autokomentarze na temat własnej twórczości towarzyszą jej od czasu studiów. Poetycka forma i niezwykła intymność autobiograficznej narracji dają rzadki w literaturze polskiej zapis twórczej samoświadomości i kobiecego doświadczenia.

Monika Osiecka
Fragmenty lustra
słowo/obraz terytoria
grudzień 2011 r.

Dodaj komentarz