• 2011-12-20

Bydgoszcz: Uwaga! Ocieplamy miasto!

4 grudnia 2011 roku w Bydgoszczy Fundacja Bez Nazwy rozpoczęła nowy projekt Uwaga! Ocieplamy miasto! Jest to projekt społeczno-artystyczny skierowany jest do mieszkańców miasta.

Uwaga! Ocieplamy miasto! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uwaga! Ocieplamy miasto! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na całym świecie od kilku lat tradycyjne dzierganie przeżywa swoisty renesans. Robótki ręczne nie tylko stały się popularną formą spędzania wolnego czasu, ale za sprawą artystów przebojowo weszły na salony sztuki. Organizowane w znaczących galeriach i muzeach wystawy artystów posługujących się drutami, szydełkiem i igłą dowodzą, że za pomocą tradycyjnego rzemiosła można stworzyć interesujące dzieła sztuki współczesnej.

Dzieła, które nie tylko dostarczają przeżyć estetycznych, ale również dotykają najistotniejszych problemów współczesnego świata. Pro-społeczne czy pro-ekologiczne projekty realizowane w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA wykorzystujące techniki ręcznego rzemiosła cieszą się wielką popularnością. Po pierwsze dlatego, że jak twierdzi Miriam Maltagliati – …dzierganie to zajęcie typowo grupowe, po drugie na drutach i szydełku robić może każdy. Poza tym dzierganie nie tylko wycisza i działa terapeutycznie, ale pozwala na wykazanie się pomysłowością i indywidualizmem.

Korzystając z doświadczeń realizowanych na całym świecie projektów Fundacja Bez Nazwy chciałaby zaproponować mieszkańcom Bydgoszczy udział w akcji Włóczkowe kwadraty zmieniają świat, której celem jest wspólne stworzenie gigantycznego włóczkowego szalika z kwadratów 30 x 30 cm dla Ratusza Miejskiego. Ciepły szalik zrobiony z kwadratów symbolizuje – integrację społeczną, ocieplenie wzajemnych relacji, tolerancję, umiejętność współdziałania i dążenia do realizacji wspólnych wyznaczonych celów.

W projekcie może zaistnieć każdy. Wystarczy zabrać kłębek włóczki, druty lub szydełko i dołączyć do akcji. Spotkania w Cafe Pianola odbędą się jeszcze 29 i 30 grudnia.

Nie wiadomo, jak długo utrzyma się tak dobra passa hand-made’u, ale pewne jest, że to będzie jeden z mocniejszych trendów tego stulecia. XXI wiek, to czas dynamicznie rozwijających się technologii, czas internetu, gadżetów, ale też czas coraz większej popularności przedmiotów z duszą.

Uwaga! Ocieplamy miasto!
4 – 30 grudnia 2011
Bydgoszcz

Dodaj komentarz