• 2011-12-19

Trzy róże – Bańda, Gomulicki, Pinińska-Bereś

Do 30 grudnia 2011 r. w Galerii Labirynt w Lublinie trwa wystawa Trzy róże, prezentująca praca trzech artystów Mari Pinińskiej-Bereś, Maurycego Gomulickiego oraz Basi Bańdy.

Basia Bańda, Koszmary, 2010 (źródło: materiał prasowy organizatora)

Basia Bańda, Koszmary, 2010 (źródło: materiał prasowy organizatora)

Trzy róże to zestawienie trzech odmiennych postaw artystycznych, różnych temperamentów i sposobów ekspresji przy utrzymaniu różowej konwencji. Dla Marii Pinińskiej-Bereś, Basi Bańdy i Maurycego Gomulickiego róż jest kolorem wizytówką.

W ich twórczości ujawnia się jego niezwykły potencjał i nieprzewidywalny charakter. U każdego z tych artystów róż jest wyrazem innej treści, systemu wartości i stanowi manifestację ja. U każdego kolor przybiera specyficzny odcień, intensywność, stopień różowości, wywołuje inne emocje.

Artystów różni doświadczenie, wiek i kontekst, w jakim powstały/ją ich prace. Związane jest to przede wszystkim z czasem, w którym tworzyła, nieżyjąca od ponad dziesięciu lat Maria Pinińska-Bereś oraz tworzącymi aktualnie Maurycym Gomulickim i najmłodszą z całej trójki Basią Bańdą. Na przestrzeni kilku dekad dystansujących artystów, nie do poznania zmieniła się sytuacja społeczna, polityczna i kulturowa warunkująca ich sposób tworzenia i życia.

kuratorka: Magdalena Linkowska

Galeria Labirynt
ul. Grodzka 5a
Lublin

 

Dodaj komentarz