• 2011-12-19

Overdesigned? w katowickim Rondzie Sztuki

Od 12 do 30 stycznia 2012 w Rondzie Sztuki w Katowicach trwać będzie wystawa prac członków Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) Overdesigned?

Overdesigned? Notes na 6 Tygodni, proj. Grzegorz Laszuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Overdesigned? Notes na 6 Tygodni, proj. Grzegorz Laszuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Początek drugiej dekady XXI wieku do dobry moment, aby z pewnego już dystansu spojrzeć na to, co wydarzyło się w grafice projektowej od momentu transformacji ustrojowej. Po latach szarzyzny i sier-miężnej estetyki przeplatającej się z patosem i powagą, polscy projektanci zachłysnęli się nowym wspaniałym światem; możliwości technologicznych i nowych mediów.

Niestety ewolucja jakości pol-skiej sfery wizualnej nie nadążała za zmianami ekonomicznymi i technologicznymi. Mimo, że main-stream polskiego projektowania graficznego z roku na rok zyskuje na jakości, wydaje się, że daleko nam jest wciąż do pełnej satysfakcji z perfekcyjnie zaprojektowanego otoczenia.

Jednocześnie daje się zau-ważyć tendencja do buntu przeciwko przedizajnowaniu, objawiająca się celowym ignorowaniem zasad projektowania lub fascynacją tak zwaną estetyką błędu. Bezmiar możliwości, które daje kompu-ter przestaje bawić młodych grafików: niektórzy powracają do analogowej estetyki modernistycznej, inni sięgają do pamiątek z Polski Ludowej, a jeszcze inni do zabaw metaforą wizualną rodem z polskiej szkoły plakatu.

Jak jest naprawdę? Czyżbyśmy zrezygnowali z pogoni za wyidealizowanym Zachodem i zaczęli poszukiwania własnej toż-samości w dizajnie? Czyestetyka błędu jest jedynie zjawiskiem niszowym, zarezerwowanym dla obszaru kultury i rozrywki, a tak zwany mainstream opiera się wciąż na dążeniu do idealnej, estetycznie doskonałej formy? A może współczesne mody w polskim dizajnie są kolejną rodzimą odpowiedzią na globalne tendencje w projektowaniu?

Tegoroczna wystawa STGU będzie starała się odpowiedzieć na te pytania. Na wystawie będzie można zobaczyć foldery, wydawnictwa, plakaty etc.

Overdesigned? - wystawa prac członków Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU)
Kurator wystawy: Agata Szydłowska
12 – 30 stycznia 2012
Rondo Sztuki
Katowice

1 komentarz do artykułu “Overdesigned? w katowickim Rondzie Sztuki”

  1. Stef

    Bardzo trafnie napisany tekst. I portal ciekawy, szkoda ze malo znany.

Dodaj komentarz