• 2011-12-19

Oddaj mi moją traumę…

Do 8 stycznia 2012 r. w Galerii Pustej w Katowicach można oglądać wystawę Magdaleny Hueckel i Grażyny Tereszkiewicz pod tytułem Oddaj mi moją traumę…

Wystawa Oddaj mi moją traumę… ma z założenia stanowić refleksję nad kulturowo i cieleśnie interpretowaną tożsamością. Zaproszone do projektu artystki – Magda Hueckel oraz Grażyna Tereszkiewicz – stworzyły cykl prac będących wizualnym odpowiednikiem psychoanalizy i antropologii kobiecego podmiotu.

Artystki, za pośrednictwem luster i obrazów, portretują same siebie, wystawiając własne traumy i emocje na zawłaszczające spojrzenie odbiorcy. Niezależnie od tego integralnym, choć (nie)obecnym i milczącym, bohaterem tej psychodramy jest mężczyzna. To on właśnie – jak pisze Elizabeth Grosz :

Zamiast przyznać kobietom jakąś autonomiczną i czynną formę cielesnej specyfiki, w najlepszym razie (…) ocenia je w kategoriach pewnej naturalnej nierówności, jak gdyby istniała niezależna od płci norma lub kryterium wartości ciał.

Artystki z pełną determinacją i świadomością obnażają własne psyche i związane z nim rytuały cielesności, jednocześnie tworząc rodzaj para-poetyckiej gry z widzem. Bez wątpienia jest to strategia, której kresem może być tylko katharsis, a ostateczną ceną – estetyczne i społeczne osądzenie. W tej sztuce – podobnie jak niegdyś na obrazach Diego Velázqueza i w filmach Pedro Almodóvara – wszystko dzieje się w domenie luster. Za tymi mediami i zwierciadłami jest tylko (i aż) drżące, kobiece ciało. Oddajmy mu jego traumy i afirmacje…

Kurator wystawy: Roman Lewandowski

Magda Hueckel (Ur. 1978)

Absolwentka (2004) Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (kierunek: grafika, specjalizacje: fotografia, scenografia). Uzupełniająco studiowała fotografię w ASP w Bratysławie (2002) oraz grafikę w szwajcarskiej Schule fuer Gestaltung w St. Gallen (2001). W 2002 r. wraz z Agatą Serafin założyła grupę hueckelserafin.

Od 2005 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2008 r. do stowarzyszenia Fetart. Wykłada Fotografię oraz Grafikę w Studium Fotografii ZPAF, współpracuje z warszawskimi teatrami (Teatrem Nowym, Teatrem Współczesnym, Teatrem Ateneum). W 2009 r. otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i tworzy w Warszawie.

Wybrane wystawy:

2009 — Od problemu symulacji do nowego symbolizmu. Aspekty fotografii XXI w – 6 Biennale Fotografii, Poznań
2009 — Autoportrety obsesyjne – Galeria Piekary, Poznań
2008 — Biennale Młodej Sztuki – Rybie Oko V – Galeria Klimy Bocheńskiej, Warszawa
2008 — 13 Photographes à Arles avec FêtArt – Arles, Francja
2008 — Biennale Młodej Sztuki – Rybie Oko V – Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk
2008 — Pamiętniki pokolenia tamagotchi – Galeria Klimy Bocheńskiej, Warszawa

Grażyna Tereszkiewicz (Ur. 1976, Jelenia Góra)

W latach 1992–1997 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), gdzie uzyskała dyplom z malarstwa. Zajmowała się arteterapią dzieci niewydolnych wychowawczo, a także pracowała w jeleniogórskiej telewizji jako szef redakcji oraz dziennikarz.

W latach 2009–2010 współpracowała z Galerią Klimy Bocheńskiej w Warszawie. Obecnie jest koordynatorem galerii Strefa A w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, wideo, performance oraz kuratelą wystaw. Mieszka i tworzy w Krakowie.

Ostatnie wystawy:

2011 – Efekt pasażu – Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Otwarta Pracownia w Krakowie, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku (kuratorka, artystka)
2010 – Geografia intymna, Galeria Kameralna BGSW, Słupsk (wystawa indywidualna)
2010 – Blue, Galera Środowisk Twórczych w Bielsku-Białej, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk (kuratorka)
2010 – Kilkanaście koanów na (nie)istnienie – Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku, BWA Jelenia Góra, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Galeria Labirynt w Lublinie (kuratorka, artystka)

Oddaj mi moją traumę…
Grażyna Tereszkiewicz, Magdalena Hueckel
wystawa czynna do 8 stycznia 2012 r.
Galeria Pusta
Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek
pl. Sejmu Śląskiego 2
Katowice

Dodaj komentarz