• 2011-12-19

The Wild Finish Moniki Hunken-Ossetyńskiej

Od 25 stycznia 2011 r. w ABC No Rio w Nowym Jorku będzie można oglądać spektakl Wild Finish Moniki Hunken-Ossetyńskiej.

The Wild Finish to monodram, opowiadający o podróży autorki do Polski śladami jej niezwykłego dziadka – aktora, reżysera, poety i pisarza Leonidasa Dudarewa-Ossetyńskiego.

W zimną wielkanocną niedzielę Monica wyruszyła na rowerze po zaśnieżonych polskich drogach, za jedyny przewodnik mając stary notes z adresami, który pozostawił jej w spadku ledwo zapamiętany z dzieciństwa, zagadkowy przodek – osiadły w USA wygnaniec-arystokrata, człowiek o wielkiej charyzmie, budzący zarówno podziw, jak i lęk.

Wyprawa zawiodła autorkę w wiele zaskakujących miejsc: w trakcie wyprawy do kraju dziadka Monica koczowała z anarcho-punkami w opuszczonych fabrykach, uciekała przed wymachującymi nożami neonazistami, wreszcie uczestniczyła w hipnotycznych warsztatach teatralnych w ośrodku Jerzego Grotowskiego.

Spotkała także wiele przedziwnych postaci, w które wciela się po kolei na scenie, opowiadając o swej niezwykłej wycieczce i odkrytych w jej trakcie rodzinnych tajemnicach.

Wild Finish to jeden z najbardziej ekscytujących spektakli, jakie widziałem w ostatnich latach. To połączenie opowieści przygodowej, kryminału, galerii ludzkich osobliwości i pokazu akrobatycznego. Kto chce się dowiedzieć, dokąd można zawędrować dzięki teatrowi, powinien wskoczyć na rower z Monicą. 
Stephen Wangh, autor książki An Acrobat of the Heart: A Physical Approach to Acting Inspired by the Work of Jerzy Grotowski

Monica Hunken-Ossetyńska studiowała teatr eksperymentalny na New York University i prowadziła warsztaty teatralne w wielu krajach, m.in. w Tajlandii, Indiach, USA i w Polsce. Współpracuje z prowadzonym przez Wielebnego Billy’ego Billy Tallena znanym nowojorskim alternatywnym teatrem Church of Stop Shopping.

Występowała m.in. z Les Frères Corbusier, International WOW oraz Not Man Apart Physical Theater Company; jest członkinią The Living Theatre Company. Swoje paradokumentalne monodramy tworzy na podstawie przygód, jakie przydarzają się jej w podróżach po całym świecie, które podejmuje w poszukiwaniu wiedzy o odmiennych kulturach oraz o historii swej własnej rodziny.

Jej pierwszy spektakl, Reading the Water, wyprodukowany przez nowojorskie Here Arts Center, zgłębiał zagadkę przedwczesnej śmierci ojca Hunken, inżyniera, który spędzał większość zawodowego życia w dusznym laboratorium naukowym. Kolejny monodram, Blondie of Arabia, zrealizowany przez The Living Theatre, opowiadał o samotnej podróży rowerowej przez trzy kraje Bliskiego Wschodu.

Za spektakl ten Hunken otrzymała Grand Prix oraz nagrodę publiczności na festiwalu teatru niezależnego Apostrof w Pradze. Monodram ten był także prezentowany na międzynarodowych przeglądach w Grecji, Rumunii i Holandii. The Wild Finish to jej trzeci autorski projekt; powstał w ramach firmowanego przez Culture Project festiwalu Women Center Stage i został po raz pierwszy wystawiony na przeglądzie Amsterdam Fringe Festival 2011.

25 stycznia 2011 r.
ABC No Rio
Nowy Jork

Dodaj komentarz