• 2011-12-18

Vaclav Havel nie żyje

18 grudnia 2011 roku zmarł Vaclav Havel, ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy przywódca Czech po upadku komunizmu, a także pisarz, dramaturg, legenda czechosłowackiej opozycji i do swych ostatnich dni aktywny obrońca praw człowieka w świecie. Miał 75 lat.

Vaclav Havel, fot. Martin Kozak (źródło: Wikipedia)

Vaclav Havel, fot. Martin Kozak (źródło: Wikipedia)

Vaclav Havel urodził się w 1936 roku w Pradze, od lat sześćdziesiątych pracował w teatrze Divadlo Na zábradlí (Teatr na Balustradzie), gdzie był znany z przedstawień Zahradní slavnost (1963) i Vyrozumění (Powiadomienie, 1965).

W czasie praskiej wiosny był zaangażowany się w debatę polityczną i opowiedział się za utworzeniem demokratycznego społeczeństwa. Po krwawym stłumieniu reformatorów przez państwa członkowskie Układu Warszawskiego otrzymał zakaz publikacji i stał się jednym z najbardziej znanych dysydentów i krytyków systemu komunistycznego, opowiadającym się za utworzeniem demokratycznego społeczeństwa.

29 grudnia 1989 został wybrany na prezydenta Czechosłowacji. Od 1993 roku, przez dwie kadencje, pełnił urząd prezydenta Republiki Czeskiej, doprowadzając kraj do NATO oraz do wstąpienia Czech do Unii Europejskiej.

Obok innych sztuk jest autorem wpływowego eseju Moc bezmocných (Siła bezsilnych, 1978). Jest znany na całym świecie ze swoich dramatów pisanych w duchu teatru absurdu.

Dodaj komentarz