• 2011-12-17

Rewizor w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie

17 grudnia 2011 r. o godzinie 19.00 w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie odbędzie się premiera spektaklu na podstawie Rewizora Mikołaja Gogola.

Plakat "Rewizora" autorstwa Wiktora Sadowskiego (źródło: materiały prasowe Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie)

Plakat "Rewizora" autorstwa Wiktora Sadowskiego (źródło: materiały prasowe Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie)

Rewizor, obok Martwych dusz i Ożenku należy do najwybitniejszych dzieł Gogola – tego demaskatora tak natury ludzkiej, jak i całych społeczeństw, budowanych na zasadach konformizmu, hipokryzji i strachu.

Fabuła komedii jest genialnie prosta: władze miasteczka na dalekiej prowincji rosyjskiej spodziewają się kontroli z Moskwy. W tym samym czasie w miasteczku pojawia się obywatel Chlestakow – typ tyleż poczciwy, co reprezentatywny dla przeciętnego zjadacza chleba. Ku swojemu zaskoczeniu, z miejsca zostaje wzięty za surowego rewizora.

Notable i urzędnicy wręcz wychodzą ze skóry, by przypochlebić się mu, to znaczy: siebie wybielić, innych oczernić, przekręty zaciemnić, zaś pracę na rzecz dobra wspólnego – rozświetlić.

Zdawałoby się, że Gogol opisuje rosyjską machinę biurokratyczną, jednak mistrz groteski, uchwycił istotę władzy jako deprawację ludzkich sumień. To rzecz ponadczasowa, a wie o tym każdy, kto – piastując państwową posadę i marząc o w pełni zasłużonym awansie – usłyszał choć raz jeden: kontrola!

Na dźwięk tego słowa trawa malowana jest na zielono, pisane są donosy, a łapówki wręczane są z miną, jakbyśmy ofiarowywali sercem podyktowane prezenty…

przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
reżyseria i opracowanie tekstu: Giovanny Castellanos
scenografia: Wojciech Stefaniak
kostiumy: Aneta Suskiewicz
ruch sceniczny: Anka Jankowska
muzyka: Marcin Rumiński

obsada: Horodniczy, Anton Skwoznik-Dmuchanowski – Cezary Ilczyna; Żona Horodniczego, Anna – Agnieszka Pawlak; Córka Horodniczego, Maria – Katarzyna Kropidłowska; Inspektor ds. oświaty – Grzegorz Jurkiewicz; Sędzia sądu powiatowego, Ammos Lapkin-Tiapkin – Marian Czarkowski; Dyrektor szpitala rejonowego, Artiomij Ziemlanika – Maciej Mydlak; Naczelnik poczty, Iwan Szpekin – Marcin Kiszluk; Pani Dobczyńska – Wiesława Niemaszek-Szymańska; Pani Bobczyńska – Irena Telesz-Burczyk; Iwan Chlestakow, urzędnik z Petersburga – Paweł Parczewski; Osip, jego pomocnik – Marcin Tyrlik; Miszka – Łukasz Dąbrowski (Studium Aktorskie); goście, kupcy, mieszczanie, petenci.

Giovanny Castellanos – urodzony w Kolumbii w 1979r., absolwent Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Asystent Lupy, Grabowskiego oraz Wajdy. Autor spektakli i performance’ów wystawianych w Kolumbii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Niemczech.

W Polsce wyreżyserował m.in.: Na pełnym morzu Mrożka, Posprzątane Ruhl, O miłości i innych demonach Marqueza, Ich czworo Zapolskiej, Wszystko o kobietach Gavrana, Pętlę Hłaski, Wesele u drobnomieszczan Brechta, Samobójca Erdmana czy Ruski miesiąc Strelnikoffa.

W 2006 roku na Międzynarodowym Festiwalu Tarnopolskie Wieczory Teatralne na Ukrainie otrzymał nagrodę za reżyserię Podróży do wnętrza pokoju Walczaka, spektakl zrealizował w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

W 2009 roku wyreżyserowany przez Castellanosa spektakl Sajko Kobieta-bomba otrzymał na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Demoludy w Olsztynie nagrodę dyrektora teatru dla najlepszego spektaklu Festiwalu. Od roku 2006 związał się z olsztyńskim teatrem, obejmując funkcję kierownika artystycznego Sceny Margines.

Wojciech Stefaniak -absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, zwycięzca Konkursu im. Zdzisława Czermańskiego na najlepszy dyplom tej uczelni. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Przypadek i kilka miesięcy spędzonych w Argentynie w 1995 roku sprawiły, że jego zainteresowania artystyczne skierowały się ku scenografii.

Pracuje w teatrach w całej Polsce, m.in.: w rodzinnym Kaliszu, Łodzi, Poznaniu, Olsztynie, Rzeszowie, Toruniu, Warszawie, Gdańsku, Białymstoku, Zielonej Górze, Wrocławiu, Gdyni, Szczecinie, Krakowie. Pracował i pracuje z najwybitniejszymi polskimi reżyserami teatralnymi i filmowymi. W 2005 roku otrzymał z rąk Ministra Kultury wyróżnienie za scenografię w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie w XI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Laureat łódzkiej Złotej Maski za najlepszą scenografię w sezonie 2010/2011.

Marcin Rumiński -multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny, wokalista. Lider i założyciel zespołów Shannon i Hoboud(III folkowy fonogram roku 2009). Specjalizuje się w grze na ludowych instrumentach, m.in. na: whistlach (prostych fletach irlandzkich), dudach szkockich i irlandzkich, bombardzie (Bretania), duduku (Armenia) i doszpulurze (Tuva).

Jako kompozytor i aranżer często sięga do korzeni ludowych, by łączyć muzykę nowoczesną oraz wpływy muzyki etnicznej z całego świata. Prócz twórczości zawierającej się w działalności zespołu realizuje się jako producentmuzyczny, realizator nagrań i twórca opraw muzycznych filmów i spektakli teatralnych. W Olsztynie organizuje dni muzyki celtyckiej i imprezę Shannon i przyjaciele. Wraz z żoną Marią Rumińską założył w 2008 roku zespół wykonujący muzykę ludu Warmii w nowoczesnych aranżacjach –Hoboud. Od 2011 roku należy do zespołu Halinki Młynkovej.

Aneta Suskiewicka -ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych w katedrze scenografii teatralnej, filmowej i telewizyjnej. Studiowała scenografię również we Włoszech na Accademia di Belle Arti w Perugii. Laureatka nagrody Złota Maska za najlepszą scenografię sezonu 2001-2002 do spektaklu 20 minut z aniołem w reż. Majczaka w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi.

Jest autorką scenografii do ponad czterdziestu produkcji teatralnych i filmowych. W latach 2004 -2008 związana z Mistrzowską Szkołą Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy jako autorka scenografii do kilkunastu filmów krótkometrażowych i debiutów reżyserskich, w tym nagradzanych Trójka do wzięcia w reż. Konopki, Aria Diva w reż. Smoczyńskiej. Autorka scenografii i kostiumów do filmów Wosiewicza; wielokrotnie nagradzanego filmu fabularnego Rozdroże Cafe, teatru tv Sceny z Powstania, filmu fabularnego Taniec śmierci.

Anka Jankowska- tancerka, choreografka, projektantka świateł, aktorka i wokalistka. Ukończyła School On Wheels teatru Derevo, studiowała metodę teatru Odin w Holstebro. Współtworzy berliński teatr TRAVA, z którym występowała na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach, realizując m.in. Potańcówkę jako formę Antytańca z gwiazdami. Juror i wykładowca tańca współczesnego. Jest również autorką ruchu scenicznego do spektakli dramatycznych. Współpracowała z Teatrami: Remus, Academia, Company Maru.

W 2005 wzięła udział w Interdyscyplinarnym Laboratorium Dla Choreografów: Jagniątków Move the Mount. W tym samym roku założyła Grupę Artystyczną Koncentrat. Realizowała wspólne projekty muzyczne m.in. z Ari Poutilainenem, Kalle Kalima i Sebastianem Schmidtem. W Teatrze Jaracza pracowała nad ruchem scenicznym w spektaklu Kajko i Kokosz.

17 grudnia 2011 r., godz. 19.00
Teatr im. Stefana Jaracza
Olsztyn

Dodaj komentarz