• 2011-12-17

Podróż z Marzycielem Pawła Althamera

19 i 20 grudnia 2011 r. na ulicach Warszawy będzie można zobaczyć i odbyć podróż Marzycielem Pawła Althamera.

Autobus Marzyciel, fot. M. Czaplińska (źródło: materiał prasowy organizatora)

Autobus Marzyciel, fot. M. Czaplińska (źródło: materiał prasowy organizatora)

Marzyciel to autobus przekształcony przez Pawła Althamera we współpracy z mieszkańcami Szydłowca w mobilną galerię i miejsce spotkań. Marzyciel (Mercedes Benz, model 0303, rok produkcji 1980) został pomalowany na złoto. Na zewnątrz ozdabiają go płaskorzeźby Althamera. Wnętrze zostało zaaranżowane tak, by można było swobodnie w nim podróżować, jednak poza konwencjonalnymi siedzeniami, w autobusie znajduje się część mieszkalna oraz niewielka świetlica.

Projekt wpisuje się w szereg prac Althamera opartych na partycypacji i współdziałaniu z różnymi grupami społecznymi. Remont starego autobusu w Szydłowcu nawiązuje do książki Tomasza Rakowskiego Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy. Autor opisuje w niej m. in.: popularny w tej okolicy tuning samochodów i rozwijającą się wokół niego kulturę grupowego słuchania muzyki, jako fenomen wynikający z potrzeby przeżycia wspólnotowego.

Autobus Marzyciel, fot. M. Czaplińska (źródło: materiał prasowy organizatora)

Autobus Marzyciel, fot. M. Czaplińska (źródło: materiał prasowy organizatora)

Podróż Marzycielem będzie zaproszeniem do innego rodzaju zbiorowego doświadczenia. Autobus stanie się miejscem warsztatów i wspólnych działań, przede wszystkim jednak pasażerowie będą mogli obserwować z jego okien wybrane przez artystę fragmenty rzeczywistości.

Percepcja najbliższego otoczenia, odkrywanie go na nowo jest wątkiem przewijającym się stale w twórczości Althamera, eksplorowanym w serii jego spacerów, czy odbywanych wielokrotnie podróży. Używane przez niego pojazdy (autobus, łódź, samolot) stają się nie tylko narzędziami umożliwiającymi fizyczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ale również wehikułami przemiany.

Podróż jest dla Althamera metaforą uwolnienia się od barier i ograniczeń. Złoty autobus, przez swą mobilność będzie nie-miejscem, przestrzenią pomiędzy, wyjętą poza nawias codzienności. W jego obrębie relacje, normy i konwencje muszą zostać określone na nowo. W swoim projekcie Althamer bliski jest faucaltowskiemu pojęciu heterotopii. Francuski filozof pisał w eseju O innych przestrzeniach (1967): Statek jest heterotopią par excellence. W cywilizacji bez łodzi, marzenia wysychają.

Projekt Marzyciel Pawła Althamera (źródło: materiał prasowy organizatora)

Projekt Marzyciel Pawła Althamera (źródło: materiał prasowy organizatora)

Autobus będzie można zobaczyć na ulicach Warszawy w najbliższy poniedziałek i wtorek 19 i 20 grudnia. W podróż Marzycielem wybiorą się podopieczni Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ, którzy wezmą udział w warsztatach zorganizowanych na pokładzie autobusu przez artystów z Vlep[v]net. Złotym autobusem wyruszą również dzieci ze świetlic środowiskowych na Żoliborzu.

Ostatnia z planowanych na ten rok wypraw odbędzie się 20 grudnia (wtorek) i będzie otwarta dla mieszkańców Warszawy. O godzinie 20.30 Marzyciel wyruszy z parkingu na ulicy Smolnej 8 (przy biurze kultury m. st. Warszawy) zabierając z przystanków po drodze chętnych do podróży w nieznane.

19 – 20 grudnia 2011 r.
Warszawa

Dodaj komentarz