• 2011-12-16

Premiera filmu Śladami Marii Skłodowskiej-Curie

14 grudnia 2011 r. w Kinie Atlantic w Warszawie odbyła się premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego Krzysztofa Rogulskiego Śladami Marii Skłodowskiej-Curie.

Zdjecia z planu filmowego Śladami Marii Sklodowskiej Curie, fot. Woody Ochnio (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Zdjecia z planu filmowego Śladami Marii Sklodowskiej Curie, fot. Woody Ochnio (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Filmową biografię wybitnej, polskiej uczonej nakręcono z okazji setnej rocznicy przyznania Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Film prezentuje niezwykłe losy najsłynniejszej kobiety naukowca, pierwszej profesor w historii Sorbony, laureatki dwóch Nagród Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. Życie Marii Skłodowskiej-Curie było związane z Warszawą i Paryżem. W stolicy Polski spędziła swoje dzieciństwo i młodość a od rozpoczęcia studiów na Sorbonie zamieszkała na stałe we Francji.

Ten film poświęcony jest kobietom, które dzięki swojej odwadze, pasji i determinacji sprawiają, że świat staje się lepszy – powiedział Krzysztof Rogulski reżyser i autor scenariusza.

Maria Skłodowska, młoda kobieta urodzona w zniewolonym kraju ruszyła odważnie do Francji, wchodząc niemal siłą w świat nauki zarezerwowany dotąd wyłącznie dla mężczyzn. Ułatwiła tym samym drogę następnym pokoleniom uzdolnionych kobiet. Nigdy nie dała się pokonać ani ludziom ani okolicznościom.

Reżyser postanowił ruszyć jej śladem, aby zobaczyć jak wygląda sytuacja kobiet w nauce po stu latach od otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie drugiego Nobla. W tytułową rolę wcieliła się polska aktorka francuskiego pochodzenia Elisabeth Duda, a jej męża, Piotra Curie zagrał znany, francuski aktor Erick Deshors.

Dotychczas inspirowało mnie wiele kobiet. Moimi mentorkami były: George Sand, Simone de Beauvoir, Mademoiselle Chanel, Louise Michel i Colette. Teraz wiem, że te wszystkie legendarne kobiety, nie mogłyby zaistnieć bez Marii Sklodowskiej-Curie – Polki wszechczasów. To ona wskazała im drogę. Będę zawsze chylić przed nią czoła – mówi Elisabeth Duda, odtwórczyni roli Skłodowskiej-Curie.

Zdjęcia do filmu powstawały m.in.: w Warszawie i w Podkowie Leśnej a także we Francji: w Paryżu, na Sorbonie i Dworcu Północnym (Gare du Nord) oraz w podparyskim Parc des Sceaux, gdzie mieszkali Pierre i Marie Curie. Obrazy z wykorzystaniem technologii 3D zostały zrealizowane w Paryskim studiu Blue Box.

W filmie zostały umieszczone wywiady z niezwykłymi, współczesnymi osobistościami ze świata kultury i nauki m.in.: z Claudie Haignere – pierwszą, francuską astronautką, z prof. Helene Langevin – wybitną fizyczką, wnuczką Marii Skłodowskiej-Curie a także rozmowy z tegorocznymi laureatkami Nagrody Fundacji l’Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki.

Na ekranie będzie można zobaczyć również słynną, francuską piosenkarkę Juliette Greco, która mówi o niezwykle ważnej roli, jaką odegrała w życiu współczesnych kobiet Skłodowska-Curie w kwestii pokonywania barier i przełamywania stereotypów.

Na początku przyszłego roku film ma być wyemitowany w TVP Kultura oraz we francuskiej TV5 MONDE – 8 marca o godz. 20.30, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Kobiet. Film ukaże się również na DVD po premierze telewizyjnej polskiej i francuskiej.

Scenariusz powstał w ścisłej konsultacji historycznej z Polską Akademią Nauk oraz Warszawskim Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Autorem zdjęć jest mieszkający i tworzący w Szwajcarii polski operator Piotr Jaxa. Muzykę do filmu skomponował Krzysztof Aleksander Janczak. Scenariusz – Krzysztof Rogulski we współpracy z Urszulą Lesiak, kostiumy – Dorota Roqueplo, charakteryzacja – Mira Wojtczak. Siostrę Marii Skłodowskiej-Curie zagrała Judyta Turan. Ojca Marii gra Jerzy Rogulski. Komentarz do filmu czyta Mariusz Benoit.

Krzysztof Rogulski – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzysta, producent filmowy i teatralny. Autor kultowej Wielkiej Majówki, a także Dzieci wiatru i Przed Odlotem. Laureat wielu międzynarodowych nagród filmowych m.in. Złotej Palmy w Cannes. Ukończył studia na wydziale Reżyserii Filmowej PWSTFiTV w Łodzi oraz na wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez ostatnich 27 lat mieszkał i tworzył w Paryżu. Dziś na nowo mieszka i pracuje w Warszawie.

Dodaj komentarz