• 2011-12-16

Elevatory – działania w przestrzeni publicznej

17 grudnia 2011 roku w Warszawie ruszają kolejne odsłony projektu Elevatory, podczas którego artyści wspólnie z mieszkańcami pracują nad zmianą wizerunku miasta.

Elevatory: Ixi Color - Marchewka z groszkiem (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elevatory: Ixi Color - Marchewka z groszkiem (źródło: materiały prasowe organizatora)

Większość mieszkańców miasta użytkuje dolne sektory przestrzeni publicznej. Wyżej położone miejsca są zawłaszczone przez reklamę i znaki dominacji. By być uczestnikiem wydarzeń rozgrywających się w wyżej położonych strefach, potrzebne są zarówno środki finansowe, jak i logistyczne.

To niezwykle symboliczne wykluczenie i zepchnięcie wirtualnego użytkownika do poziomu chodnika jest wyzwaniem dla projektu Elevatory. Autorów projektu interesuje piętrowa struktura miasta i ruch konwekcyjny twórczej energii. Pragną wywindować spontaniczną twórczość, idee i komunikaty w wyższe strefy miejskiej tkanki.

Podczas projektu artyści będą pracować razem z mieszkańcami nad podbojem fasad, słupów, kominów. Będą korzystać zarówno z klasycznych technik sztuki ulicy, jak i szukać nowych środków technicznych aby wynieść w górę swój sygnał.

Na warszawskiej Pradze do tej pory powstały już realizacje: Pawła Ryżko, Michała Skapy, Goro. W ostatnim tygodniu dołączyły prace ukraińskiego artysty Vovy Vorotniowa oraz Ixi Colora.

17 grudnia, 12.00-16.00, V9
Grupa Kwiatuchi zaprasza na recyklingowy warsztat Mrożonka, gdzie zostaną przygotowane warzywa z surowców wtórnych, które posłużą do zbudowania śnieżnego muralu. Warsztat poprzedzi prezentacja wcześniejszych projektów Kwiatuchów.

18 grudnia, Łomżyńska 20
10.00-13.00 Ogon – finał projektu Z lotu ptaka, działania na podnośniku na fasadzie budynku.
13.00-16.00 Kwiatuchi – finał projektu Mrożonka – instalacja warzyw i strzelanie śniegiem do nieruchomego warzywa. Jeżeli pogoda dopisze i będzie śnieg, w przypadku braku białego puchu. Strzelanie odbędzie się w pierwszym śniegowym terminie.

19 grudnia
16.00, Łomżyńska 20 – Wielki spacer magnetyczny ulicami Pragi i śladami powstałych w ramach Elevatorów realizacji.
18.00, Łomżyńska 20 – Bufu strzela światłem.

Wszystkie warsztaty odbywają się w V9.

V9 to autorski dom kultury tworzony przez vlepvnet, miejsce sprofilowane na sztukę uliczną, miejską i pozamiejską w jej najodważniejszych przejawach. V9 zajmuje się organizacją wystaw artystów z okolic ulicznego postvandalizmu, ale zaprasza również do swojej czytelni, warsztatowi i kina. Prowadzi warsztaty z technik i strategii sztuki ulicy, gdzie na własnej skórze można się przekonać, czym pachnie street art.

Przestrzeń domu kultury V9 jest oparta na idei miasta 2.0, czyli miejsca otwartego na współpracę, którego kontent jest wynikiem nie tylko autorskiej wizji, ale jest również poszerzany o pomysły uczestników.

Elevatory
17 – 19 grudnia 2011 roku
V9 / Fundacja Vlepvnet, ul. Hoża 9
Warszawa

Dodaj komentarz