• 2011-12-16

Boska Komedia – znamy wyniki!

15 grudnia 2011 r. dobiegła końca 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Za najlepszy spektakl uznano Tęczową trybunę 2012 w reż. Moniki Strzępki, za najlepszego reżysera – Jana Klatę (Utwór o matce i ojczyźnie), a wśród aktorów najwyższe laury zebrali: Łukasz Lewandowski (Bracia Karamazow) i Agnieszka Kwietniewska (Joanna Szalona; Królowa).

Tęczowa trybuna, fot. Grzegorz Ziemiański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tęczowa trybuna, fot. Grzegorz Ziemiański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagrodzono także Teatr Polski we Wrocławiu jako najlepszy zespół aktorski (w konkursie pokazano dwa przygotowane przez teatr spektakle: Utwór o matce i ojczyźnie i Tęczowa Trybuna 2012), a nagrodę za najlepszy dźwięk i scenografię odebrali twórcy spektaklu Życie seksualne dzikich w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Oprócz kategorii konkursowych jurorzy nagrodzili także tekst Joanna Szalona; Królowa, który ich zdaniem, w ciekawy sposób zmierzył się z przeszłością.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia to święto teatru, w którym najlepsze polskie przedstawienia prezentowane są w pierwszym polskim showcase z prawdziwego zdarzenia. Obok przeglądu spektakli polskich, walczących o tytuł najlepszego przedstawienia ostatniego roku oraz o statuetkę Boskiego Komedianta, występują tu również zagraniczne grupy teatralne, a festiwalowi towarzyszą spotkania z filozofami, teoretykami teatru i krytykami. Do wyboru spektakli, które znalazły się w przeglądzie współczesnego teatru polskiego, zapraszani są najwybitniejsi polscy krytycy teatralni, dziennikarze i recenzenci. Dzięki ich wyborom na największych krakowskich scenach goszczą najlepsze spektakle danego sezonu, a o tym, do kogo trafi statuetka Boskiego Komedianta, decyduje niezależne, międzynarodowe jury. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Bartosz Szydłowski.

 

1 komentarz do artykułu “Boska Komedia – znamy wyniki!”

  1. Ulubiony mój teatr. Najlepsze życzenia dla was kochani.
    Pozdrawiam
    Wojtek

Dodaj komentarz