• 2011-12-16

Trwa 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011

Do 30 grudnia 2011 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej prezentowana jest wystawa najlepszych obrazów wyłonionych w konkursie Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011.

Fragment wystawy Bielska Jesień 2011, fot. K. Morcinek (źródło: materiał prasowy organizatora)

Fragment wystawy Bielska Jesień 2011, fot. K. Morcinek (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wydarzeniu temu patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku przypada 40. edycja konkursu. Na wystawie prezentowanych jest 56 obrazów 31 artystów.

Tylko tylu twórców jury wybrało spośród 387 artystów, którzy zaproponowali na bielski konkurs aż 1.624 prace. Selekcja była ostra, ale w efekcie przyniosła interesującą wystawę, której główną zaletą jest rożnorodność.

Grand Prix – Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Jakub Ciężki z Lublina za pracę Rusztowanie I. Jurorom spodobał się prosty realizm pracy, widzom zaskakująca uroda, jaką artysta dostrzegł w strukturze banalnej konstrukcji.

W obrazie tym fascynuje zarówno kompozycja i przestrzeń, jak też pewien dystans i podtekst, jakie artysta zaznaczył, malując wyabstrahowane z otoczenia rdzewiejące, pochlapane farbą rusztowanie.

Wśród nagrodzonych znaleźli się także: Paweł Matyszewski, związany z Poznaniem młody artysta z Knyszyna (II nagroda za zestaw abstrakcyjnych prac pt. Przedwiośnie i Duritas) oraz mieszkająca w Kanadzie Kamila Woźniakowska (III nagroda za prace Katechizm rewolucjonisty i Jenny).

Kuratorem konkursu jest Grażyna Cybulska, historyk sztuki, pracownik Galerii Bielskiej BWA. Organizatorem Biennale jest Galeria Bielska BWA. Biennale zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

5 listopada – 30 grudnia 2011 r.
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz