• 2011-12-16

Kronika idei dla dzieci – koncert Asi Mina

17 grudnia 2011 roku o godz. 17.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu ramach zakończenia projektu Kronika idei dla dzieci odbędzie się koncert Asi Mina z towarzyszeniem Małej Orkiestry Leopolda z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego II stopnia w Katowicach.

Asi Mina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Asi Mina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kronika idei dla dzieci  to nowa odsłona działającej od czterech lat Świetlicy Sztuki – projektu edukacyjnego realizowanego w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu. To stworzenie przestrzeni przyjaznej rozmowie na tematy ważne dla każdego myślącego człowieka – małego i dużego. Podczas kolejnych spotkań dzieci wspólnie z dorosłymi gośćmi specjalnymi zastanawiają się nad tym, co może czyhać w sieci, rozmawiają o biedzie i bogactwie, tolerancji i demokracji, otaczającej przestrzeni, a także o tym, co jest w zyciu wazne.

Do udziału zostali zaproszeni wybitni artyści, dziennikarze, teoretycy kultury i sztuki, filozofowie i etycy. Podczas każdego spotkania powstaje publikacja, której punktem wyjścia są głosy dzieci. Ponadto w książeczkach pojawią się rysunki Marka Raczkowskiego. W ramach projektu w Kronice gościli: Henrykę Krzywonos-Strycharską, Edwina Bendyka, Jacka Żakowskiego, Alka Krajewskiego, Zbigniewa Mikołejkę oraz Asiera Marína.

Asia Bronisławska/ASI MINA – muzyk, pedagog i animator kultury. Związana z niezależną wytwórnią mik.musik! oraz zespołami Mołr Drammaz i The Complainer. W Kronice będzie można usłyszeć między innymi fragmenty najnowszej płyty Wybiegły!.

Asi Mina zaprasza słuchacza na niezwykłą, dźwiękową podróż, podczas której jest czas na zabawę – również słowem – i na refleksję, na zapierające dech w piersiach szaleństwo i na wyciszającą relaksację. Wybiegły! można polecić dorosłym i dzieciom. W poszukiwaniu historii do zaśpiewania Asia trafiła na wiersze Lecha Janerki o zwierzętach. Idąc tym tropem kilka opowieści wymyśliła sama…

I tak właśnie wypuściłam na wybieg całe stada i ławice, watahy i hordy. Organizmy. Kilka z nich znam osobiście – mieszkamy razem. Inne zbyt duże, zbyt groźne, zbyt dziwne –podziwiam z daleka. Są jak bajkowe stwory. Zwierzęta stały sie pretekstem do opowiedzenia historii o symbiozie różnic, o świecie, o smutku i radości, o zmysłach. O NAS.

Wybiegły i nie łatwo będzie je zatrzymać!

Kronika idei dla dzieci – koncert Asi Mina
17 grudnia 2011 r., godz. 17.00
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Bytom

Dodaj komentarz