• 2011-12-13

Krótki metraż Barbakan wygrywa Toruń Short Film Festival

Krótkometrażowy Barbakan Bartłomieja Żmudy wygrał czwartą edycję Toruń Short Film Festiwal.

Toruń Short Film Festival 2011 (źródło: materiał prasowy organizatora)

Toruń Short Film Festival 2011 (źródło: materiał prasowy organizatora)

Zwycięzcę zakończonego w niedzielę 11 grudnia 2011 r. toruńskiego festiwalu wybrali widzowie, którzy oprócz polskich shortów obejrzeli też libańskie niepokorne kino, duńskie filmy familijne oraz animacje Łukasza Górasa. Festiwal zakończył premierowy pokaz legendarnego Furmana śmierci, słynnego filmu który zainspirował Bergmana.

Barbakan wyreżyserowany przez absolwenta łódzkiej Filmówki Bartłomieja Żmudę, opowiada o tym, jak wiele może zmienić się w życiu człowieka dosłownie na kilka chwil przed osiągnięciem celu. Żmuda oparł swój film na prawdziwej historii młodego mieszkańca Zgierza.

Kadr z filmu Barbakan (źródło: materiał prasowy organizatora)

Kadr z filmu Barbakan (źródło: materiał prasowy organizatora)

W filmie jest nim 21-letni Emil, który kończy pracę zarobkową w Niemczech i wraca do Łodzi do swojej dziewczyny, zaledwie 18-letniej Ani, będącej w zaawansowanej ciąży. Powrót Emila ma rozwiązać nie tylko finansowe problemy pary. Ale los postanawia pokrzyżować plany chłopaka w czasie podróży tytułowym Barbakanem, pociągiem ekspresowym relacji Szczecin-Kraków.

Jak podkreślają organizatorzy Toruń Short FF, decyzja widzów okazała się być też przed-świątecznym prezentem dla Torunian. Główną rolę w Barbakanie gra bowiem aktor wywodzący się z Torunia Marek Kossakowski.

Film dostrzeżono też na świecie. Otrzymał w tym roku nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Teheranie (Grand Prix), MFFK Curta Cinema w Rio de Janeiro (Najlepszy Film Fabularny) oraz International Student Film and Video Festival w Pekinie (Nagroda Publiczności).

Kolejne miejsca w głosowaniu widzów TSFF zajęły filmy: Opowieści z chłodni w reżyserii Grzegorza Jaroszuka oraz Paparazzi w reżyserii Piotra Bernasia.

Kadr z filmu Barbakan (źródło: materiał prasowy organizatora)

Kadr z filmu Barbakan (źródło: materiał prasowy organizatora)

Festiwal zamknął pokaz legendarnego niemego thrillera sprzed 90 lat Furmana śmierci (Körkarlen) w reżyserii Victora Sjöströma z autorską muzyką zespołu Signal to Noise Ratio na żywo. Furman śmierci to ekranizacja powieści noblistki Selmy Lagerlöf. Przez krytyków uważany za pierwsze arcydzieło szwedzkiego impresjonizmu.

Ingmar Bergman powiedział o nim: Oglądam ten film co najmniej raz na rok. Dla mnie był to przez wiele lat film wszystkich filmów i miał decydujący wpływ na moją twórczość.

Toruń Short FF jest istniejącym od 2008 roku festiwalem prezentującym dorobek polskiego i światowego krótkiego metrażu. Festiwal powołali do życia organizatorzy jednego z największych polskich letnich festiwali filmowych – MFF Tofifest. Od początku TSFF odbywa się w Kinie Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Dodaj komentarz