• 2011-12-09

Festiwal Filmowy Sundance na Sundance Channel

Od 20 do 29 stycznia 2012 roku co wieczór kanał Sundance będzie emitował dwa filmy pełnometrażowe oraz serię filmów krótkometrażowych z Festiwalu Filmowego Sundance.

Kadr z flmu Jess + Moss Claya Jetera (źródło: materiał prasowy organizatora)

Kadr z flmu Jess + Moss Claya Jetera (źródło: materiał prasowy organizatora)

Styczniowa ramówka kanału Sundance Channel w Europie i Azji będzie poświęcona najbardziej popularnym filmom fabularnym, dokumentalnym i krótkometrażowym z Festiwalu Filmowego Sundance. W trakcie 10 Dni Sundance widzowie będą mogli zobaczyć takie gwiazdy jak Edie Falco, Ethan Hawke, Uma Thurman, Marisa Tomei, Casey Affleck, William H. Macy, Portia De Rossi i wielu innych.

Dodatkowo Sundance Channel wyemituje 30-minutowy program specjalny zatytułowany Road to Sundance o roli i znaczeniu prestiżowego Festiwalu Filmowego Sundance. Początek emisji w piątek, 20 stycznia 2012 roku o godz. 21.00.

Coroczny festiwal filmowy, który w 2012 roku odbędzie się w dniach 19-29 stycznia w Utah, to największy festiwal kina niezależnego w USA poświęcony przeglądowi nowych filmów z całego świata. Sundance Channel, założony przez Roberta Redforda, oferuje widzom różnorodny i ciekawy wybór wyróżnionych nagrodami niezależnych filmów fabularnych i dokumentalnych oraz oryginalnych programów.

W ramach pokazu z cyklu 10 Dni Sundance wyemitowane zostaną między innymi dwa filmy, które miały swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym Sundance 2011. Są to:

The Off Hours – Premiera w piątek, 20 stycznia o godz. 21.30

Podczas nocnej zmiany w przydrożnej restauracji w małym przemysłowym miasteczku amerykańskim kelnerkę o imieniu Francine (w tej roli Amy Seimetz) zaintryguje czarujący kierowca tira, który niegdyś był bankierem (Ross Partridge). Zmiany, które zachodzą podczas cichej kolacji sprawiają, że Francine zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, iż nigdy nie jest za późno na to, aby spełnić swoje marzenia.

Pochodząca z Seattle scenarzystka i reżyserka filmu, Megan Griffiths, stworzyła w filmie złożone postacie, którym pozostaje wierna do końca, szanując ich wady i tęsknotę za nawiązaniem kontaktu z innym człowiekiem. Gwiazdorską obsadę filmu tworzą: Lynn Shelton (Humpday), Scoot McNairy (Monsters), Tony Doupe (Crimes of the Past), Bret Roberts (The Violent Kind) oraz młoda aktorka Gergana Mellin.

Kadr z filmu The Off Hours Megan Griffiths (źródło: materiał prasowy organizatora)

Kadr z filmu The Off Hours Megan Griffiths (źródło: materiał prasowy organizatora)

Jess + Moss – Premiera w piątek, 27 stycznia o godz. 21.00

18-letnia Jess (w tej roli Sarah Hagan) oraz 12-letni Moss (Austin Vickers) są kuzynami drugiego stopnia i mieszkają w okolicach plantacji tytoniu w zachodniej części stanu Kentucky. Pozbawieni opieki rodziny i kontaktu z rówieśnikami mogą liczyć tylko na siebie nawzajem. Podczas upalnego lata odbywają podróż w głąb siebie, odkrywając tajemnice i nadzieje związane z przyszłością oraz stawiając czoła swoim obawom przed izolacją, opuszczeniem i nieznanym jutrem.

W filmie Jess + Moss reżyser Clay Jeter za pomocą serii wspomnień i obrazów tworzy liryczną opowieść o dwójce samotnych, wesołych i młodych ludzi. Jeter wykorzystuje złożone sposoby patrzenia i słuchania – płaszczyzny ostrości, wybrane utwory muzyczne oraz inżynieria dźwięku kierują uwagę widzów na enigmatyczne, choć sugestywne szczegóły.

Film tworzy świat, w którym elementy codziennej rzeczywistości odzwierciedlają zdolność kina do uchwycenia powracających wspomnień, pięknej i zarazem tragicznej ulotności chwili oraz wartości młodości wraz ze wszystkimi jej ułomnościami.

Film został wyróżniony kilkoma nagrodami na różnych festiwalach, które odbyły się w tym roku, m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Dallas, na Festiwalach Filmowych w Pradze i Nashville oraz na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych w Indianapolis i Santa Rosa.

W ramach pokazu 10 Dni Sundance zostaną również wyemitowane takie filmy fabularne i dokumentalne z Festiwalu Filmowego Sundance jak 3 Backyards (w roli głównej Edie Falco), Lovers of Hate, His and Hers, Imperialists are still alive! (znany w Polsce jako Imperialiści są wśród nas!), Women of Brukman, Unknown White Male, Happy Accidents (znany w Polsce jako Szczęśliwy Traf z Marisą Tomei), Lonesome Jim (znany w Polsce jako Samotny Jim z Casey Affleck oraz Liv Tyler), Women in Film (Portia De Rossi & Beverly D’Angelo), Colin Fitz Lives! (William H. Macy) oraz Tape (Ethan Hawke & Uma Thurman).

Festiwal Filmowy Sundance

Festiwal Filmowy Sundance, wspierany przez będący organizacją pożytku publicznego Instytut Sundance, przybliża międzynarodowej publiczności najbardziej przełomowe filmy ostatnich dwóch dziesięcioleci, łącznie z takimi produkcjami jak Seks, kłamstwa i kasety wideo, Maria łaski pełna, Zatoka Delfinów, Cal do szczęścia, Niewygodna prawda, Hej skarbie, Wzburzone Wody czy Napoleon Wybuchowiec.

W ramach inicjatywy Nowe granice festiwal prezentuje innowacyjną twórczość takich artystów jak Isaac Julian, Doug Aitken, Pierre Huyghe, Jennifer Steinkamp czy Matthew Barney.

Sundance Channel Global

Sundance Channel konsekwentnie realizuje misję wspierania swobody myśli twórczej sformułowaną przez jego założyciela, Roberta Redforda. Jest kierowany do widzów myślących samodzielnie, szukających czegoś innego.

To kanał odważny, twórczy i bezkompromisowy, oferujący widzom różnorodny i ciekawy wybór wysokiej jakości produkcji kina niezależnego, filmów dokumentalnych i oryginalnych programów.

20 – 29 stycznia 2012 r.
Sundance Channel Global – 10 dni Sundance

Dodaj komentarz