• 2011-12-08

Koncert zarzueli w Filharmonii Narodowej w Warszawie

9 grudnia 2011 r. o godzinie 19.30 Filharmonia Narodowa we współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie i Ambasadą Królestwa Hiszpanii zapraszają na wyjątkowe koncerty zarzueli – typowo hiszpańskiego gatunku śpiewano-mówionego, wywodzącego się z baroku, mało znanego polskiej publiczności.

W Warszawie wystąpią: Pablo Pérez, uznawany za jednego z najlepszych dyrygentów hiszpańskich, María Bayo (sopran), artystka śpiewająca w najważniejszych teatrach operowych świata, José Bros (tenor), jeden z czołowych solistów bel canto, a także José Antonio López (baryton) specjalizujący się nie tylko w gatunkach historycznych, ale wykonujący również utwory współczesne i awangardowe.

Przedstawią oni wraz z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Filharmonii Narodowej najpiękniejsze fragmenty zarzueli takich kompozytorów jak: Federico Chueaca, Ruperto Chapí, Gerónimo Giménez, Moreno Torroba, Francisco Asenjo Barbieri, Amadeo Vives, a także zaprezentują w całości romans morski, zarzuelę Tabernera del Puerto (Portowa karczmarka) Pabla Sorozábala, która swą premierę miała w Teatro Tivoli w Barcelonie 6 kwietnia 1936 roku.

Koncertu będzie można posłuchać również 11 grudnia 2011 r. o godzinie 18.00.

Víctor Pablo Pérez – studiował w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Madrycie oraz na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Performatywnych w Monachium. Był m.in. dyrektorem wydziału operowego i koordynacji w Wyższej Szkole Śpiewu w Madrycie, stałym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Księstwa Asturii w Oviedo, a także sprawował funkcję dyrygenta gościnnego Narodowej Orkiestry Hiszpanii, pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Orkiestry Symfonicznej z Teneryfy, której jest dyrektorem honorowym.

Obecnie pracuje jako dyrektor muzyczny Orkiestry Symfonicznej z Galicji. Dzięki jego staraniom powróciły do repertuaru koncertowego i zostały utrwalone na płytach dzieła katalońskiego mistrza Roberto Gerharda. Otrzymał liczne nagrody, m.in. dwie Premios ondas za nagrania z Orkiestrą Symfoniczną na Teneryfie, za monograficzną płytę z utworami Roberto Gerharda, w 1996 roku za całokształt dokonań fonograficznych, a także Premio Ojo Crítico oraz Premio Nacional de Música i Medalla de Oro en las Bellas Artes.

María Bayo (sopran) – artystka jest obecnie jedną z najbardziej znanych ambasadorek muzyki hiszpańskiej, posiada bogaty katalog nagrań zarzueli (z Plácido Domingo i Alfredo Krausem) oraz kilka albumów pieśni hiszpańskich. Zwyciężczyni słynnego Międzynarodowego Konkursu Belvedere w Wiedniu (1988 r.).

Występuje w najsłynniejszych salach koncertowych Paryża, Brukseli, Amsterdamu, Londynu, Buenos Aires, Nowego Jorku, Tokio, Barcelony, Berlina, Kolonii, Drezna i wielu innych miast. Wykonuje partie w utworach m.in. Rossiniego, Donizettiego, Pucciniego, Leoncavalla, Strawińskiego, Poulenca, Hassego, Glucka, Offenbacha, Bizeta oraz liczne role w operach Mozarta.

Wśród wielu nagród artystycznych otrzymała m.in. Premio Nacional de Música 2009 oraz Premio Principe de Viana w 2002 roku, najbardziej prestiżowe nagrody kulturalne w Hiszpanii przyznawane przez Jego Wysokość Filipa Burbona, księcia Asturii, następcę tronu hiszpańskiego.

José Bros – jeden z czołowych tenorów specjalizujących się w romantycznym repertuarze bel canto. Artysta w ciągu kilku lat debiutował w ponad 50 operach tego gatunku, m.in. w Czarodziejskim flecie, Don Giovannim, Faworycie, Traviacie oraz Wertherze. Występuje również w zarzuelach, np. w Doña Francisquita Vivesa, Los gavilanes Guerrera, La tabernera del puerto Sorozábala, Luisa Fernanda Torroby i La Bruja Chapi.

Występuje na najbardziej prestiżowych scenach operowych: w mediolańskiej La Scali, Covent Graden, wiedeńskiej Staatsoper, Teatro Real w Madrycie czy Teatro Colón w Buenos Aires. Uczestniczył w nagraniach płytowych wielu kompletnych wersji dzieł, takich jak Anna Bolena, Łucja z Lammermoor, Lunatyczka czy Miserere.

José Antonio López – artysta o wszechstronnym wykształceniu muzycznym (klarnet, fortepian, dyrygentura i pedagogika muzyczna) oraz o szerokim repertuarze operowym od baroku po współczesność i awangardę, chętnie wykonujący dzieła oratoryjne na estradach Europy. Repertuar koncertowy artysty obejmuje m.in. Pasje wg św. Jana i wg św. Mateusza oraz Wielką Mszę h-moll Bacha, Requiem Mozarta, Stworzenie świata Haydna, IX symfonię Bethovena oraz Pierwszą Noc Walpurgii Mendelssohna.

Wśród ról operowych należy wymienić Don Giovanniego, Papagena, Figara i Guglielma. Artysta wykonuje również cykle pieśni: Piękną młynarkę i Podróż zimową Schuberta, Histoires naturelles Ravela oraz Trzy sonety do słów Petrarki Liszta.

9 grudnia 2011 r., godz. 19.30
Filharmonia Narodowa
Warszawa

Dodaj komentarz