• 2011-12-08

Shuty i Bochniak pokazują Pokój w Tarnowie

13 grudnia 2011 roku o godz. 18.00 Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie zaprasza na pokaz filmu Pokój Sławomira Shutego i Macieja Bochniaka. Po projekcji rozmowa o filmie: Małgorzata Mleczko (Fundacja No Local), Patrycja Musiał (Fundacja No Local) i dr Anna Taszycka (filmoznawczyni, UJ).

Pokój (źródło: materiał prasowy organizatora)

Pokój (źródło: materiał prasowy organizatora)

Pokaz filmu odbędzie się w ramach projektu Fundacji No Local Wieża Babel realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ekipa filmowa wybiera się na wieś by nakręcić program dokumentalny w stylu Nie do wiary. Reporterzy telewizyjni w poszukiwaniu sensacji trafiają do nawiedzonego pokoju w domu na wsi. Nie wiadomo tylko, kto kogo tam nawiedził – i czy w ogóle. W trakcie opowieści na jaw wychodzą mroczne tajemnice mieszkańców…. Plus trup.

Specyficzny sposób przedstawienia prowincji jest najciekawszy w dziele Shutego i Bochniaka. „Pokój” to celne spojrzenie na dzisiejsze społeczeństwo. Wielkomiejscy artyści i mieszkańcy wsi są mniej lub bardziej grzeczni i porządni wobec obcych. Dopiero podglądani przez kamerę podczas relacji ze swoją rodziną i bliskimi znajomymi okazują się zwykłymi hipokrytami.

Film miał swoją premierę 28 maja 2011 podczas 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Sławomir Shuty:

Pojechałem szukać tematu dokumentalnego, znalazłem historię o duchach. Dom znajomego był świadkiem autentycznych nawiedzeń. Kiedy jednak przypatrzeć się bliżej opowieściom domowników wychodziło, że siła nadprzyrodzona ma jak najbardziej ludzkie oblicze. Wyjechałem stamtąd lekko zmieszany, może nawet odrobinę przerażony. Kilka dni później historia pojawiła się sama, pozostało ją tylko napisać.

Maciej Bochniak:

Idea była prosta: chcieliśmy nakręcić kino gatunkowe, które odbiłoby się od dotychczasowej, utartej twórczości naszych rówieśników.

Produkcja: Polska 2011

Czas trwania: 28′
Gatunek: Fabuła
Reżyseria: Sławomir Shuty, Maciej Bochniak
Scenariusz: Sławomir Shuty
Zdjęcia: Bartosz Cichoński
Muzyka: Dr Pytor
Montaż: Maciej Bochniak
Producent: Impression2Films

The Room – Official Trailer from Impression2Films on Vimeo.

O projekcie Dziura Babel:

Dziura Babel (nawiązanie do tekstu Hito Steyerl The (W)hole of Babel) – seria spotkań odbywającą się w listopadzie i grudniu 2011 połączona z pokazami filmowymi i rozmowami. Projekt ten zaplanowany został jako prezentacja dokonań polskiej i zagranicznej kinematografii, filmu eksperymentalnego oraz wideo-artu, koncentrująca się na strategiach i praktykach dokumentalnych tak profesjonalnych filmowców jak i artystów sztuk wizualnych.

Wybór zaproszonych twórców i prezentowanych filmów ma na celu popularyzację twórczości dokumentalnej artystów i filmowców, których obrazy podejmują, z różnych perspektyw kulturowych, szeroki wachlarz tematów istotnych społecznie, a jednak często marginalizowanych, podlegających dyskusji, nieustannie wymagających przepracowania, jak: pamięć historyczna i osobista, stosunek do tradycji i historii regionalnej i narodowej, doświadczenie traumy, kondycja współczesnego człowieka pracy, szeroko rozumiana tolerancja, wykluczenie oraz jego przyczyny.

Wśród artystów, których filmy zobaczymy między innymi: Joanna Rajkowska (Polska), Anna Molska (Polska), Michael Glawogger (Austria), Dżiga Wiertow (Rosja), Harun Farocki (Niemcy), Jill Godmilow (USA), Anna Baumgart (Polska), Sławomir Shuty (Polska).

Wśród rozmówców znajdą się między innymi: dr Jakub Mikurda, (filmoznawca, UJ), dr Anna Taszycka (filmoznawczyni UJ), dr Piotr Marecki (filmoznawca, UJ), dr Jan Sowa (kulturoznawca, socjolog, UJ), Joanna Pawluśkiewicz (kulturoznawczyni, pisarka od lat związana z branżą filmową i Krakowskim Festiwalem Filmowym), dr Piotr Kletowski (filmoznawca UJ), Joanna Sokołowska (historyczka sztuki, kuratorka, Muzeum Sztuki w Łodzi).

Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie
Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4
Tarnów

Dodaj komentarz