• 2011-12-07

Jestem prawie na każdej wystawie

9 grudnia 2011 r. o godz. 19.00 w warszawskiej Zachęcie odbędzie się wernisaż wystawy Jestem prawie na każdej wystawie.

Jestem prawie na każdej wystawie (źródło: materiał prasowy Zachęty)

Jestem prawie na każdej wystawie (źródło: materiał prasowy Zachęty)

Jestem prawie na każdej wystawie to projekt o publiczności, dla publiczności, tworzony również przez publiczność. Ankieta stworzona w współpracy z socjolożką Joanną Erbel, przeprowadzona wśród widzów Zachęty, zbadała, jak postrzegana jest galeria, wystawy i pracujący w niej ludzie. Sale Zachęty stały się przestrzenią wymiany myśli — zarówno w sposób tradycyjny (dzieła sztuki, wykłady, dyskusje), jak i interaktywny (warsztaty, interwencje, perfomanse). Wystawa ujawnia mechanizmy pracy galerii, pokazuje procesy zachodzące podczas przygotowywania i w czasie trwania wystawy.

Tytułowa fraza to cytat z tegorocznego raportu z badań publiczności Zachęty sporządzonego przez studentów socjologii UW pod kierunkiem dr. Mikołaja Lewickiego. Wyrwane z kontekstu zdanie określa widza — na pozór idealnego, odwiedzającego prawie każdą wystawę, lecz z drugiej strony jednak nieidealnego — bo widza, a nie uczestnika, kogoś, kto może nie dokonuje wyborów, nie jest w stanie się zaangażować, a po prostu jak zwykle przychodzi do galerii.

Zdanie to określa również sytuację, w jakiej znajdują się kuratorzy pracujący w galerii — będący naprawdę na prawie każdej wystawie w Zachęcie, lecz z zupełnie innej perspektywy odbierający odbywające się tu wydarzenia. Poprzez projekt kuratorzy chcieliby również sprawdzić, jak postrzegają galerię artyści. Jest to szczególna grupa odbiorców — z jednej strony są twórcami i uczestnikami, z drugiej mogą być bierną publicznością.

Stąd ogłoszony w celu naboru prac open call — wystosowany jako prośba do artystów o zgłaszanie swoich propozycji. Prace wybrane na wystawę składają się na obraz galerii i jej publiczności. Tytułowe zdanie ma sprowokować do odpowiedzi na pytanie: kto rzeczywiście i w jaki sposób ogląda wystawy w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki?

Artyści: Kuba Bąkowski, Tymek Borowski & Paweł Sysiak, Dorota Buczkowska, Hannah Downing, Jordi Ferreiro, Michał Grochowiak, Jeppe Hein, Igor Krenz & Tomek Saciłowski, Heike Langsdorf, Rafael Lozano-Hemmer, Daria Malicka, Daniel Malone, Aleksander Mielczyński, Joaquin Gasgonia Palencia, Amandine Quillon-Nowacki, Bianka Rolando, Jennifer Rubell, Konrad Smoleński, Dannielle Tegeder, Tina Willgren

kuratorzy: Anna Tomczak, Stanisław Welbel

Wystawa prezentowana w dniach 10 grudnia 2011 – 12 lutego 2012.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
00-916 Warszawa

Dodaj komentarz