• 2011-12-07

Jan Peszek czyta poezję Czesława Miłosza

11 grudnia 2011 r. o godzinie 18.00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim poezję Czesława Miłosza zaprezentuje Jan Peszek.

Paradoksalnie poetycka twórczość naszego Noblisty nieczęsto brzmi w salach teatralnych czy koncertowych. Być może trudność dla wykonawców i odbiorców stanowi jej rozległość i bogactwo tematyczne i formalne, gęstość i intensywność przedstawianych problemów i uczuć, zarówno osobistych jak i dotyczących ludzkiej egzystencji.

Jan Błoński porównał tę poezję do organów, które naśladują wszystkie dźwięki, ale pozostają organami. Budują muzyczną całość, tak jak dzieło Miłosza składa się na poetyckie uniwersum, w którym zagadkowo współistnieją ironia i harmonia, inspiracje romantyczne i intelektualny rygor, umiejętność posługiwania się dziesiątkami idiolektów i natychmiast rozpoznawalny krój zdania, przejmująca czystość stylu, pozbawionego czegokolwiek zbędnego, kilkoma kreskami malującego całe światy.

Poezję Miłosza zaprezentuje Jan Peszek – wybitny aktor, który swoim talentem i warsztatem jest w stanie to bogactwo i piękno wydobyć oraz przekazać słuchaczom. Aktorowi towarzyszyć będzie Dariusz Zaleśny na saksofonie.

11 grudnia 2011 r., godz. 18.00
Teatr im. Juliusza Osterwy
ul. Teatralna 9
Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz