• 2011-12-06

Afrykański hip-hop na ekranach polskich kin!

Tylko w tym tygodniu, w kilku polskich miastach będzie można zobaczyć egipski film Mikrofon – rewelacyjny obraz przestawiający subkulturę hip-hopową w Egipcie.

Kadr z filmu Mikrofon Ahmada Abdalla (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Kadr z filmu Mikrofon Ahmada Abdalla (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

To inspirujący, pełen energii i żywych dźwięków portret współczesnej młodej sceny muzycznej i street artu rozwijających się w północnej Afryce. Film wyświetlany będzie w ramach Festiwalu Filmy Świata Ale Kino+. Jest to tegoroczna egipska produkcja, która już zdobyła nagrodę m.in. Złotego Tulipana dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Stambule.

Mikrofon to pierwszy egipski film poświęcony artystycznemu środowisku undergroundowemu tego kraju. Opowiada historię Khaleda, który po kilku latach spędzonych w Nowym Yorku, wraca do rodzinnej Aleksandrii. Zaskoczony zmianami, które zaszły w mieście, nie może się odnaleźć również w życiu prywatnym: jego dawna dziewczyna zamierza wyjechać do Londynu, a ojciec stał się niedostępny.

Spacerując po mieście Khaled spotyka ciekawych ludzi – muzyków, graficiarzy, hip-hopowców – w czym pomaga mu para studentów szkoły filmowej, realizująca dokument o undergroundowych artystach.

Pierwowzorem filmu był dokument Abdallego poświęcony 18-letniej graficiarce – Ayi. Dzięki niej reżyser poznał innych młodych artystów, którzy zostali uwiecznieni – tym razem w fabule – gdzie grają samych siebie. Hip-hopowcy, graficiarze, skateboarderzy, rockmani tworzący w Egipcie to ludzie, którzy, aby wyrazić siebie, często pozostają poza głównym nurtem poprawności politycznej, nachalnie wytyczającej ramy wolności artystycznej.

Reżyser oddaje głos artystom pozbawionym możliwości szerszego rozprzestrzeniania swojej sztuki. Obnaża również obłudę egipskich instytucji kulturalnych, które zamiast wspierać młodych artystów, stawiają przed nimi kolejne ograniczenia i wymuszają dostosowywanie się do swoich reguł.

Mikrofon (Microphone)
reż. Ahmad Abdalla, Egipt 2010
w ramach Festiwalu Filmy Świata Ale Kino+
5 grudnia 2011, Kraków – Kino pod Baranami, godz. 20.45
6 grudnia 2011, Wrocław – Kino Helios przy ul. Kazimierza Wielkiego, godz. 20.30
7 grudnia 2011, Poznań – Kino Muza, godz. 19.00
9 grudnia 2011, Gdańsk – Kino Żak, godz. 18.15

Dodaj komentarz