• 2011-12-06

Joy and Disaster w ramach wystawy Kontekst miejsca. Współczesna scena węgierska

Od 15 listopada do 23 grudnia 2011 r. w Bunkrze Sztuki w Krakowie odbywa się wystawa Kontekst miejsca. Współczesna scena węgierska. W ramach ekspozycji prezentowany jest min. projekt Joy and Disaster.

SZAF, Blesstonia, 2010, instalacja fot. archiwum Zsolt Petranyi (źródło:materiały prasowe organizatora)

SZAF, Blesstonia, 2010, instalacja fot. archiwum Zsolt Petranyi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Kontekst miejsca. Współczesna scena węgierska został przygotowany przez Fundację Dominik Art Projects i Galerię Bunkier Sztuki. To okazja do poznania wielowątkowości dokonań węgierskich twórców na przestrzeni ostatnich kilku dekad, a także do obserwacji oddziaływania mistrzów związanych ze środowiskiem neoawangardy na młode pokolenie artystów z Budapesztu.

Kontekst miejsca jest próbą przybliżenia odbiorcy specyfiki sztuki węgierskiej, która nieprzerwanie od czasów modernizmu, i charakterystycznych dla niego silnych wpływów racjonalizmu, jest rządzona przez konkretne reguły myślenia. Jednocześnie jednak nie jest pozbawiona wrażliwości na problemy i doświadczenia społeczno-polityczne. Celem projektu jest ukazanie szerokiego spektrum sceny węgierskiej poprzez wystawy Minimal Movements i Joy and Disaster oraz pokaz filmów z legendarnego Balázs Béla Stúdió.

Joy and Disaster to drugi element projektu. Artyści, których prace prezentowane są na wystawie, w swojej twórczości odnoszą się do złożoności zagadnień społeczno-politycznych nurtujących młode pokolenie. Projekt uwidacznia różnorodne stanowiska twórców wobec wyzwań współczesności.

To także próba zdefiniowania miejsca artysty w komercyjnym świecie, jego stosunku do polityki, ekonomii, czy konsumpcyjnego społeczeństwa. Elementem łączącym te postawy jest społeczny kontekst sztuki oraz silna wola twórcy do pozostawania w bliskiej relacji z otoczeniem.

Jest to szczególnie widoczne w pracach Szabolcs KissPála, którego twórczość koncentruje się na analizie symboli ekonomii, filozofii i historii. Bardzo często wykorzystuje do tego przedmioty codziennego użytku (European Mean Time i Surplus). Inną perspektywę obserwacji społecznej możemy zobaczyć w pracach Timei Oravecz, będących jej osobistą opowieścią o upadających wartościach społecznych i zapomnianych prostych przyjemnościach (Some Artists are Shamans).

Ucieczka w alternatywny świat oraz zaduma nad obowiązującymi wartościami to obszar twórczy Tamása Kaszása, który wspólnie z Anikó Lóránt zrealizował instalację obrazującą nurtujące artystów wątpliwości.

Kontestacja kanonów kultury to główny element działalności duetu Little Warsaw (András Gálik i Bálint Havas), który zasłynął kontrowersyjną pracą Body of Nefertiti zrealizowaną na 50. Biennale w Wenecji, stawiając pytania o sposób percepcji i kultu obiektów artystycznych. Ironia i prowokacja to język Judit Fischer i Miklósa Mécsa (SZAF), ukazujący jak może zmienić się znaczenie przedmiotów i jakim podlegają przewartościowaniom, gdy są poddawane świadomym działaniom twórcy (Blesstonia i A Fairtrade Money: 20 British Pounds).

Obok wyżej wymienionych artystów, na wystawie zobaczmy także intrygujące prace Ádáma Kokescha oraz instalację Find Your Place autorstwa Emese Benczúr, w której składa publiczności propozycję znalezienia swojego miejsca.

Kurator wystawy Minimal Movements: Adam K. Dominik
Kurator wystawy Joy and Disaster: Zsolt Petranyi
Koordynacja projektu: Renata Zawartka, Joanna Markuszewska, Adam K. Dominik

O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wystawą.
Minimal Movements
Joy and Disaster
wernisaż: 15.11.2011 r., godz. 18.00
Wystawy otwarte w dniach: 16.11-23.12.2011 r.
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie
Pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz