• 2011-12-05

Sztuka indywidualności w Galerii Test w Warszawie

Od 21 grudnia 2011 r. do 13 stycznia 2012 r. w Galerii Test w Warszawie będzie czynna wystawa pod tytułem Sztuka indywidualności, której koordynatorem jest Apoloniusz Węgłowski.

J. Nowosielski- Sztuka indywidualności (źródło: materiały prasowe MCKiS)

J. Nowosielski- Sztuka indywidualności (źródło: materiały prasowe MCKiS)

Wystawa malarstwa, grafiki i rysunku. Pierwsza z wystaw promujących wydany przez Instytut Sztuka mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2009 roku album Sztuka indywidualności.

Motto albumu to słowa Czesława Miłosza, które napisał w Traktacie poetyckim:

W rzeźbach i płótnach indywidualność
Potrafi przetrwać, a w żywiołach ginie.

słowa te następnie skomentował:

sztuka jest bez wątpienia objawieniem ludzkiej indywidualności, która pozostawia własne piętno na każdym indywidualnym dziele. W przeciwieństwie do tego w naturze liczy się jedynie gatunek, nie poszczególna jednostka.

We wstępie do albumu Mieczysław Szewczuk napisał m.in.:

W sztuce decydują indywidualne wybory i drogi – w tym samym stopniu co wielkość talentu i pracy. Ważni są artyści najwybitniejsi, reprezentujący różne nurty, a nie jedynie ci, związani z nurtem dziś uważanym za najważniejszy. Bliska mi jest idea poszukiwania artystów indywidualnych wśród twórców związanych z różnymi obszarami sztuki.

Na wystawie pokazane zostaną m.in. prace tak znanych twórców jak Józef Gielniak, Stefan Gierowski, Jerzy Nowosielski czy Henryk Stażewski.

Sztuka indywidualności
21 grudnia 2011- 13 stycznia 2012
Galeria Test
ul. Marszałkowska 34/50
Warszawa

Dodaj komentarz