• 2011-12-05

Przenikania wystawa malarstwa na kanwie książki Janusza Jaremowicza

Od 8 grudnia 2011 r. do 20 stycznia 2012 r. potrwa wystawa pod tytułem Przenikania, odbywająca się  w dwóch warszawskich galeriach: Galerii Salon Akademii oraz Galerii aTAK.

Zaproszenie na wystawę Przenikania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaproszenie na wystawę Przenikania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawie Przenikania  za przyczynę i kanwę służy książka znawcy i krytyka sztuki, Janusza Jaremowicza  Z galerii sensów. Wybór tekstów o sztuce, wydana przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej w 2010 roku, dzięki przychylności mecenasa i kolekcjonera sztuki, Krzysztofa Musiała.

Jaremowicz w ostatnich latach życia sympatyzował z Galerią aTAK, śledził jej wystawiennicze i wydawnicze poczynania. Z warszawską Akademią Sztuk Pięknych pozostawał w stałych, profesjonalnych kontaktach i w przyjaźniach z największymi jej postaciami od kilku dziesięcioleci;  znał ją jak niewielu.

Galeria aTAK dziś jest współorganizatorem, razem z Salonem Akademii, któremu patronuje prof. Paweł Nowak, prorektor Akademii, wystawy malarstwa zatytułowanej Przenikania.

Malarze, obecni na niej swymi pracami, należą do wybranego grona spośród bohaterów książki, których wypowiedziom artystycznym Jaremowicz poświęcał wnikliwą uwagę.

-Magdalena Sołtys – autorka koncepcji wystawy

W wystawie biorą udział m. in. Józef Czapski, Stefan Gierowski, Jan Lebenstein, Artur Nacht-Szamborski, Jerzy Nowosielski, Romana Opałka, Jacek Sienicki, Henryk Stażewski, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin.

Przenikania
8 grudnia 2011 r. – 20 stycznia 2012 r.
Galeria aTAK
Krakowskie Przedmieście 16/18
Galeria Salon Akademii
Krakowskie Przedmieście 5
Warszawa

Dodaj komentarz