• 2011-12-05

Piknik pod Jasną Górą – malarstwo Pawła Garwola w Częstochowie

Od 10 grudnia 2011 r. do 15 stycznia 2012 r. w Sali Poplenerowej Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie można będzie oglądać malarstwo Pawła Garwola. Wernisaż wystawy – 9 grudnia, godz. 18.00.

Paweł Garwol, Piknik pod Jasną Górą (źródło: materiały Miejskiej Galerii Sztuki)

Paweł Garwol, Piknik pod Jasną Górą (źródło: materiały Miejskiej Galerii Sztuki)

Paweł Garwol, rocznik 1976, absolwent Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej Opus art w Sosnowcu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 2002 r. Jest artystą o szerokich zainteresowaniach twórczych: ma dyplom z projektowania przestrzennego i wizualnego, zajmuje się malarstwem tworzy instalacje, fotografuje, rysuje komiksy.

Uczestnik licznych wystaw zbiorowych i konkursowych, dwukrotnie jego prace znajdowały się na wystawach po Konkursie na Obraz im. Mariana Michalika organizowanym przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie (III i IV edycja). Autor wystaw indywidualnych, m.in. w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Wrocławiu i Krakowie.

Wystawa w Częstochowie jest wystawą malarstwa, autor wybrał ze swego dorobku kilkanaście obrazów nadając tej prezentacji tytuł Piknik pod Jasną Górą. Jak sam uzasadnia:

Tytuł ten nie odnosi się do konkretnych, prezentowanych tu obrazów. Zastanawiając się nad tytułem przyszło mi do głowy luźne skojarzenie z piknikiem pod wiszącą skałą, i to skojarzenie było przeważające. Sąsiedztwo Jasnej Góry jest dla mnie dosyć przytłaczające, a sztuka jest w pewnym sensie takim piknikiem w cieniu wielkich spraw.

Sam tytuł, jak i jego uzasadnienie można odczytać jako wyraz zaangażowania artysty w świat, który przedstawia w swym malarstwie, zdradza intencje do podejmowania tematów nieobojętnych i dowodzi autentyczności przeżywania.

Najważniejsza dla artysty wydaje się być relacja z odbiorcą – wytworzenie specyficznego napięcia w obrazie, które potem przekłada się na napięcie między odbiorcą a pracą dając mu (odbiorcy) sposobność do myślenia i rozwijania wyobraźni.

W twórczości Garwola można zaobserwować dwa nurty tematyczne – z jeden strony to obrazy będące wynikiem obserwacji rożnych przejawów zwyczajnego życia, z drugiej – obrazy przesycone niejasnymi symbolami, dziwacznymi przedmiotami i postaciami. Każdy z jego obrazów opowiada jakąś historię, stara się uchwycić zdarzenie.

Malarstwo Pawła Garwola charakteryzuje się dobrym rzemiosłem – autor ogranicza się do lapidarnej formy, operuje wyrazistym kolorem kontrastując środki malarskie.

Paweł Garwol
Piknik pod Jasną Górą
Sala Poplenerowa Miejskiej Galerii Sztuki
Al. Najświętszej Maryi Panny
Częstochowa

Dodaj komentarz