Inwazja barbarzyńców

Do 2 grudnia 2011 r. w Poznaniu trwa festiwal Inwazja Barbarzyńców, organizowany przez Fundację Barak Kultury.

Inwazja Barbarzyńców - plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Inwazja Barbarzyńców - plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Inwazja Barbarzyńców to festiwal poświęcony problemowi spotkania i poznania Innego, którego odmienność może przybierać różne formy. Nie tylko kolor skóry, język, ale także wiek i pochodzenie są często powodem dyskryminacji i wykluczenia. Dlatego festiwal poprzez obnażanie stereotypów i polemikę z mitami podejmuje próbę nowego spojrzenia na relacje z Innym. Bohater festiwalu zostanie przedstawiony na wiele sposobów, a opowieści o nim ujęte w różne formy. Będą mówić o nim Inni lub przedstawi się sam.

Festiwal otworzy poznańska premiera filmu Droga na drugą stronę. Inspiracją do powstania rumuńsko – polskiej koprodukcji były autentyczne wydarzenia z lat 2007-2008. Reżyserka, Anca Damian, w nowatorskiej formie (poprzez połączenie animacji i dokumentu) przedstawiła historię 33-letniego Claudiu Crulica, Rumuna oskarżonego o kradzież, który rozpoczął strajk głodowy na znak protestu w krakowskim areszcie i po czterech miesiącach głodówki zmarł.

Film otrzymał specjalne wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Filmowych na Festiwalu Filmowym w Locarno. Po projekcji organizatorzy festiwalu zapraszają na recital Miklosza Deki Czurei, romskiego wirtuoza skrzypiec, jednej z ofiar dyskryminacji przez poznańskie puby i restauracje. Występ, połączony z dyskusją prowadzoną przez dziennikarza Bartosza Żurawieckiego, odbędzie się pod hasłem Inny wieczór cz. I.

Inwazyjny festiwal to dobra okazja do przypomnienia autorskiej formuły Baraku Kultury, czyli Wykładów Polifonicznych. Tym razem w spotkaniu pt. Barbarzyńcy u bram wezmą udział Krzysztof Czyżewski, praktyk idei, pisarz, szef Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach, Krzysztof Moraczewski kulturoznawca z Wydziału Nauk Społecznych UAM oraz Maciej Rychły. Kolejnym bohaterom festiwalu, społeczności żydowskiej, poświęcony jest film Po-lin. Okruchy pamięci cenionej operatorki Jolanty Dylewskiej.

Film został prawie w całości oparty na materiałach archiwalnych. Autorami unikalnych nagrań są Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, a w latach 30. XX wieku przyjeżdżali do Polski, żeby odwiedzić swoich krewnych. Po projekcji filmu odbędzie się koncert duetu Ruach wykonującego muzykę klezmerską oraz dyskusja o śladach kultury żydowskiej w Poznaniu.

O swojej inności w monodramie Nasreddin i ja opowie aktor Hacen Sahraoui, Algierczyk wychowany we Francji a obecnie mieszkający w Polsce, oraz Ludomir Franczak w video performance Erft, który opiera się na rodzinnej tajemnicy artysty sięgającej czasów II wojny światowej. Z kolei Janusz Turkowski, szczeciński artysta związany z Ośrodkiem Teatralnym Kana, zafascynowany przypadkowo nabytymi nagraniami filmowymi, w pokazie Margarete opowie historię z polsko – niemieckiego pogranicza, w którym główną bohaterką jest Niemka i jej codzienne rytuały.

Droga na drugą stronę, reż. Anca Damian (źródło: materiał prasowy organizatora)

Droga na drugą stronę, reż. Anca Damian (źródło: materiał prasowy organizatora)

Różnorodny program festiwalu dopełni spotkanie literackie ze Swietłaną Aleksijewicz, autorką książki Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, za którą została uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2010. Białoruska reporterka zebrała wstrząsające opowieści sowieckich kobiet przełamujące dominującą wersję historii, jaką znamy z podręczników, przedstawia świat II wojny światowej oczami kobiet walczących z hitlerowskimi wojskami na pierwszej linii frontu.

W programie nie zabrakło także miejsca dla istotnych problemów społecznych. Projekt Weroniki Fibich i Krzysztofa Saneckiego Zamknięta 5, będący rejestracją spotkań z podopiecznymi schroniska Feniks w Szczecinie, to udana próba dyskusji z wyobrażeniami i stereotypami o bezdomności. Natomiast w ostatni dzień festiwalu organizatorzy zapowiadają bardzo spektakularne wydarzenie jakim będzie akcja uliczna z licznym z udziałem osób starszych. Bardzo ważną częścią programu będą warsztaty towarzyszące festiwalowi, które w ciekawej formie opowiedzą o spotkaniu z Innym, a których twórcze efekty zostaną przedstawione na wystawie kończącej festiwal.

28 listopada do 2 grudnia 2011 r.
Poznań

Dodaj komentarz