• 2011-12-01

Tablica/Board w Galerii Sztuki w Legnicy

2 grudnia 2011 r. o godz. 18.00 w legnickiej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy Tablica/Board. Jest to zbiorowa wystawa rysunku pracowników Katedry Rysunku wrocławskiej ASP i zaproszonych gości.

Małgorzata Kazimierczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Małgorzata Kazimierczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy wyzwala rozległe skojarzenia, gdyż różnorodne są znaczenia i zastosowania wywołanego pojęcia. Tablica służy komunikacji, przekazywaniu treści istotnych nie tylko dla ich nadawcy. Tak jest w przypadku Tablicy Mendelejewa opisującej zasady budowy materii czy kamiennych tablic definiujących warunki miłości do Boga i drugiego człowieka. Tablice ostrzegawcze i nawigacyjne pozawalają zachować życie oraz zdrowie podróżnika. Tablice autorskie Cuttera pozwalają utrzymać w porządku zbiory biblioteczne.

Formalnego piękna zapisów na szkolnej tablicy nie przygasza historia klęsk i zwycięstw w kreśleniu funkcji liniowych. Tabliczki w barach i pubach z wypisaną kredą ofertą, nawiązują kontakt z naszymi oczekiwaniami. Przydatne, niezastąpione są tablice ogłoszeń, gdzie te – pisane rękami – sąsiadują z drukowanymi anonsami, plakatami wyborczymi, reklamowymi, ulotkami, o często dyskusyjnej formie i treści.

I wreszcie tablice na portalach społecznościowych. Największy z nich – Facebook – skupia pół miliarda użytkowników. Na tablicy edytują oni informacje o sobie, o tym co robią, o czym myślą, marzą. Publikują zdjęcia, rysunki, informacje, linki, śledzą zmiany na kontach znajomych i ich znajomych. Ta niewymuszona, nieprzewidywalna, dynamiczna, bliska zwyczajnemu życiu forma komunikacji najbardziej chyba kojarzy się z funkcją współczesnego rysunku.

Marek Jakubek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Jakubek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa przedstawia prace, które wykorzystują tablice lub ich przeznaczenie, które żywo komunikują, komentują, które zapraszają do dzielenia się wiadomością, emocją, objawieniem czy konstatacją. Prace, które prowokują do podtrzymania tej komunikacji.

Pomysłodawcą wystawy jest Katedra Rysunku Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. Do przedsięwzięcia zaproszono twórców wykorzystujących w swej pracy artystycznej techniki, narzędzia, strategie specyficzne dla rysunku współczesnego. W prezentacji weźmie udział 50 artystów związanych ze środowiskami twórczymi uczelni artystycznych z Polski.

Kuratorami wystawy są pracownicy wrocławskiej ASP: prof. Przemysław Pintal i dr Krzysztof Wałaszek.

Uczestnicy wystawy:

Monika Rak,Piotr Błażejewski, Bogdan Chmielewski, Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Aleksander Dymitrowicz, Jarek Grulkowski, Marek Grzyb, Jerzy Hejnowicz, Dagmara Hoduń, Łukasz Huculak, Marek Jakubek, Jakub Jarnajczyk, Paweł Jarodzki, Janusz Jaroszewski, Agnieszka Jarząb, Małgorzata Kazimierczak, Piotr Kielan, Piotr Korzeniowski, Stanisław Kortyka, František Kowalowski, Bogna Kozera-Radomska, Anna Kramm, Ewa Kulesza, Katarzyna Łyszkowska, Michał Marek, Leszek Mickoś, Darek Milczarek, Janusz Merkel, Daria Milecka, Łukasz Morawski, Kamil Moskowczenko, Jakub Najbart, Zdzisław Nitka, Libor Novotný, Tomek Pietrek, Przemek Pintal, Magdalena Promna, Wojciech Pukocz,  Sonia Rolak, Max Seibald, Marek Sienkiewicz, Michał Sikorski, Norman Smużniak, Ola Sojak, Daniela Tagowska, Marcin Turecki, Piotr Tyszkowski, Krzysztof Wałaszek, Maja Wolińska.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 2 grudnia 2011 o godz. 18.00. w Galerii Sztuki. Poprzedzi go spotkanie Rysunek jest wszystkim – artyści o wystawie, które odbędzie się w Galerii Ring (Rynek 12) o godz. 17.00. Podczas niego artyści biorący udział w wystawie przybliżą jej ideę. Będzie też szansa na  konfrontację własnych odczuć z zamysłem twórców, bliższe poznanie autorów oraz możliwość kameralnej rozmowy.

Tablica/Board
2 grudnia 2011 r.
Galeria Sztuki w Legnicy
pl. Katedralny 1/1

Dodaj komentarz