• 2011-12-01

22. Biennale Plakatu Polskiego w BWA w Katowicach

2 grudnia 2011 r. o godz. 15.00 w Galerii BWA w Katowicach odbędzie się uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej 22. Biennale Plakatu Polskiego.

Eugeniusz Skorwider, Wybór losowy ze wszystkich plakatów przysłanych na konkurs (źródło: materiały prasowe BWA Katowice)

Eugeniusz Skorwider, Wybór losowy ze wszystkich plakatów przysłanych na konkurs (źródło: materiały prasowe BWA Katowice)

Plakat w Polsce, znany z wielkiego wyrafinowania formalnego swój rozkwit zawdzięczał między innymi specyfice panującego systemu, w którym przez kilkanaście lat ten gatunek, z natury użytkowy, mógł funkcjonować jako enklawa sztuki czystej. Jak miało się później okazać, temu rodzajowi plakatu trudniej rozwijać się w świecie podporządkowanym prawom rynku. Czy wraz z rozwojem mass mediów plakat jako dziedzina sztuki traci znaczenie?

Biennale Plakatu Polskiego staje się więc przyczynkiem do refleksji nad kształtem reklamy. Eksponowane w zaciszu galerii plakaty swoją lapidarnością i ładem środków wizualnych podkreślają problem chaotycznej przestrzeni miasta przytłoczonej mnogością niedbałych komunikatów wizualnych.

Pokonkursową wystawę można zwiedzać do 20 stycznia 2012 r.

22 Biennale Plakatu Polskiego
15 grudnia 2011 r. – 20 stycznia 2012 r.
Galeria BWA
Aleja Wojciecha Korfantego 6
Katowice

Dodaj komentarz