• 2011-11-29

Classic and Dubstep in Progress

12 grudnia 2011 r. o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy odbędzie się  koncert pod tytułem Classic and Dubstep in Progress.

Artyści Classic and Dubstep in Progress 2011 fot. Anna Soporowska

Artyści Classic and Dubstep in Progress 2011 fot. Anna Soporowska

Projekt Classic and Dubstep in Progress jest kontynuacją nowatorskiego eksperymentu muzycznego Child of Classic and Dubstep, który prezentowany był w ubiegłym roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Twórcy projektu, podkreślają, że poprzez muzykę pragną połączyć dwa światy – fantastykę ze starożytnością. Muzyka klasyczna połączona z elektroniką może dać nową, uniwersalną i ponadczasową jakość. Jak podkreśla kompozytor, Michał Dobrzyński:

Oba światy są na tyle odległe, że nie wyznaczają żadnych granic. Pozostaje, zatem tylko wyobrażenie o nich. Tworzą je takie elementy jak rytmiczność, taneczny charakter, chaos, zabawa, dekonstrukcja, ale też melodyka, harmonika, forma etc.

Koncert stanie się swoistym dialogiem pomiędzy muzykami i wspólnym poszukiwaniem wzajemnych inspiracji. Classic and Dubstep in Progress to rodzaj interakcji muzycznej łączącej brzmienia elektroniczne z intensywnością rytmiczną oraz elementami stylizującymi. W projekcie usłyszymy klasyczne instrumenty, takie jak: skrzypce, wiolonczela, akordeon, flet, klarnet, fortepian, które niekoniecznie będą grać w sposób tradycyjny.

Wśród twórców muzyki znajdują się młodzi, choć już uznani twórcy – kompozytor Michał Dobrzyński, stypendysta Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Tomasz Pawlicki – kompozytor, flecista Orkiestry Opery Nova w Bydgoszczy oraz Marcin Cisło aka Kwazar, warszawski dj i producent muzyczny, absolwent Red Bull Music Academy. Międzynarodową i artystyczną wartość współtwórczą koncertu wprowadzi, zaproszony z Wielkiej Brytanii, producent muzyki dubstep – Riskotheque.

Ważnym, pozamuzycznym elementem projektu, będą również wizualizacje, które stworzy warszawski kolektyw Gagarin Studio Vj’s. Dźwięki staną się namacalną częścią koncertu, a brzmienie nabierze realnych kształtów.

Nieodłącznym elementem towarzyszącym projektowi jest wahadłowiec. Jest on symbolem wylotu ku przygodzie, ku nieznanemu...Classic and Dubstep in Progress  ma podobny cel – przecierać konwencje, odkrywać nową jakość, zdobywać nowe przestrzenie. Obecność na koncercie to wyprawa w nieznany świat fonii i obrazu.

Koncert Child of Classic and Dubstep 2010 fot.Marcin Zaborowski

Koncert Child of Classic and Dubstep 2010 fot.Marcin Zaborowski

Warto dodać, że podczas tegorocznego, bydgoskiego Kongresu Kultury pomysłodawcy Classic and Dubstep in Progress zorganizowali w ramach projektu także panel dyskusyjny dotyczący innowacyjnego podejścia do muzyki i sztuki. Panel cieszył się pozytywnym odbiorem ze strony uczestników, co miejmy nadzieję powtórzy się także w przypadku grudniowego koncertu. W ubiegłym roku Child of Classic and Dubstep cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że z przyczyn pojemnościowych, tylko 250 osób spośród 500 chętnych, mogło wziąć udział w koncercie.

Classic and Dubstep in Progress.
12 grudnia 2011 r. godz. 19.00
Teatr Polski
Bydgoszcz

Dodaj komentarz