• 2011-11-28

Zakończenie 5. edycji Festiwalu Sputnik nad Polską

27 listopada 2011 r. w Kinie Kultura w Warszawie odbyła się uroczystość zamknięcia 5. edycji Festiwalu Sputnik nad Polską. Podczas uroczystości zamknięcia festiwalu zostały wręczone nagrody dla najlepszych trzech filmów sekcji konkursowej oraz Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych dla najlepszego filmu – wybranego spośród filmów konkursowych przez publiczność.

5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską (źródło: materiał prasowy organizatora)

5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską (źródło: materiał prasowy organizatora)

W konkursie o główną nagrodę rywalizowało 14 filmów. Jury w składzie: Krzysztof Zanussi, Barbara Hollender oraz Marcin Wrona zdecydowało o przyznaniu I nagrody w wysokości 3.000 Euro filmowi Faust w reż. Aleksandra Sokurowa. Nagrodę odebrał Michał Myśliński przedstawiciel firmy dystrybucyjnej Aurora Films, który zapowiedział wejście filmu na ekrany w lutym. Krzysztof Zanussi – przewodniczący jury uzasadnił werdykt słowami: Przyznaliśmy I miejsce filmowi poza jakąkolwiek dyskusją. Jest to film z najwyższej półki. Nie mogliśmy go nie nagrodzić.

II nagrodę i 2.000 Euro zdobył film Aleksieja Bałabanowa Palacz o którym Krzysztof Zanussi powiedział: Jest to film szlachetny. Czysty w robocie. Dzieło mistrza.

III nagrodę i 1.000 Euro zdobył Portret o zmierzchu debiut fabularny Angeliny Nikonowej, ze szczególnym uwzględnieniem przekonującej roli Olgi Dychowicznej.

Nagrody ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz firma dystrybucyjna 35 mm Małgorzaty Szlagowskiej.

Filmem zamykającym festiwal był Generation P Wiktora Ginzburga, który zdobył nagrodę publiczności. Wiktor Ginzburg był gościem gali zamknięcia, a przy odbiorze nagrody powiedział, że szczególnie cieszy się, że takiego wyboru dokonali polscy widzowie. To przekonuje go, że film ma szanse zaistnieć a naszym rynku dla szerokiej publiczności. W tym też ma pomóc Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, która gwarantuje wsparcie SKSiL dla dystrybucji tego filmu w Polsce.

Drugim filmem wyróżnionym przez publiczność został film All Inclusive w reż. Eduarda Radziukiewicza. Obraz wyświetlany był w sekcji Kalejdoskop Nowego Kina.

5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską zakończył się już w Warszawie. Jednak to jeszcze nie koniec przygody z rosyjskim kinem. Festiwal ma swoje repliki w 40 miastach Polski.

Fundatorem Nagrody dla reżyserów Sputnik jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, 35mm Małgorzata Skulska.

Kino Kultura
Krakowskie Przedmieście 21/23
Warszawa

Dodaj komentarz