• 2011-11-28

Barwy soli Europy

W dniach od 18 listopada 2011 roku do 30 marca 2012 roku w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce można oglądać wystawę Barwy soli Europy, prezentującą wystawę międzynarodowego konkursu fotograficznego.

Fot. Valery Hristov (źródło:materiały prasowe oganizatora)

Fot. Valery Hristov (źródło:materiały prasowe oganizatora)

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny Barwy Soli Europy wpisany w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Konkurs został skierowany do odkrywców miejsc rzadkich i niezwykłych, do których solne ośrodki należą. Z racji Polskiej Prezydencji zostały one zawężone do terenu Unii Europejskiej. Wpłynęło 165 prac pokazujących sól z 24 miejsc w 14 państwach Europy: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Dani, Francji, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugali, Rumuni, Słowacji, Słowenii i Włoszech. Wybrane z nich, 94 fotografie można zobaczyć na wystawie prezentowanej w ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli.

Sól na wystawie została pokazana w różny sposób: poprzez ogólne widoki komór w kopalniach czasem ogromnych (np. w Kłodawie, w kopalni Turda w Rumunii czy w Carrickfergus w Północnej Irlandii) lub fragmenty ścian z barwnymi, skomplikowanymi wzorami zaburzonych warstw skalnych. Szczególnie przyciągają wzrok detale pięknych, solnych form wtórnych krystalizacji takich jak stalagmity, stalaktyty, choinki, kalafiory, regularne kryształy (np. w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich, w kopalni soli w Bochni czy w Muzeum Historii Miasta i Górnictwa Soli Potasowych w Bad Salzdetfurth w Niemczech).

Niezwykle subtelne są te ujęcia które pokazują kropelki spływające po solnych soplach lub gałązkach tarniny w tężni. Zawieszone na ich końcach błyszczą niczym brylanty. Ciekawe formy i kształty dopełnia barwa solnych okazów od białej poprzez różne odcienie szarości po niebieską, różową, pomarańczową a nawet zieloną. Czasem wspomaga je światło tworząc całą gamę odcieni i dając wrażenie niesamowitej głębi.

Zupełnie odmienny, przepełniony słońcem nastrój wnoszą fotografie salin morskich w Bułgarii (Burgas, Pomorje), Chorwacji (Ston), na Cyprze (Słone Jezioro Larnaca), Francji (Gruissan), Portugali (Aveiro), Słowenii (Strunjan) i we Włoszech (Trapani i Paceco). W ciepłym klimacie południowej Europy, w regularnych, prostokątnych basenach rosną solne kryształki. Gdy już dojrzeją zbierane są w białe kopce stojące w równych szeregach.

Na niektórych fotografiach soli towarzyszą postacie, górnicy, pracownicy obsługujący panwie lub solni ogrodnicy. Fotografie pokazują, że sól jest wyjątkową inspiracją i muzą bardzo fotogeniczną.

Muzeum Żup Krakowskich
ul. Zamkowa 8
Wieliczka

Dodaj komentarz