• 2011-11-28

Nagrody Festiwalu Listapad dla Czarnego czwartku

28 listopada 2011 r. o godzinie 15.00  w siedzibie Instytutu Adama Mickiewicza, Igor Sukmanow  wręczy nagrody twórcom filmu Czarny czwartek. Janek Wisniewski padł.

Nagroda wręczona przez Dyrektora Programowego Mińskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Listapad powędruje do reżysera Antoniego Krauze oraz Marty Honzatko (najlepsza rola żeńska).

Festiwal Listapad to największy białoruski festiwal filmowy, organizowany pod patronatem Ministerstwa Kultury Białorusi od 1993 roku. Od dwóch lat festiwal prowadzony jest przez nowy zespół związany z Centrum Sztuk Wizualnych i Performatywnych z Igorem Sukmanowem jako Dyrektorem Programowym.

Igor Sukmanow zmienił formułę programową Listapada i stworzył festiwal otwarty na szeroki program międzynarodowy, szczególnie na przedstawienie osiągnięć kinematografii Europy Wschodniej i Środkowej.

Podczas tegorocznej, 17. edycji, Listapada zaprezentowano wybór najlepszych filmów dokumentalnych i fabularnych ostatnich lat. Na bardzo bogaty polski program złożyły się pokazy 27 filmów, a także obrazy z serii Przewodnik do Polaków.

W sekcji filmu fabularnego pokazywano m.in. Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł Antoniego Krauzego, Sztuczki Andrzeja Jakimowskiego, Dom zły Wojciecha Smarzowskiego.

Wśród dokumentów były m.in. Koniec lata Piotra Stasika, Argentyńska lekcja, filmy z cyklu Przewodnik do Polaków: Zabawki Andrzeja Wolskiego, Political Dress Judyty Fibiger, Sztuka wolności Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza.

Program polski przygotowany został w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji organizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza.

Najważniejszym polskim filmem Listapada okazał się podwójnie nagrodzony Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł w reż. Antoniego Krauzego.

Nagroda specjalna jury dla filmu Krauzego została przyznana za jasny artystyczny wyraz w przedstawieniu dramatycznego faktu naszej wspólnej historii. Ze względu na tematykę, jaką podejmuje film nagroda była dużą sensacją na festiwalu, a międzynarodowe jury przyznając ją Czarnemu czwartkowi podkreśliło swoją niezależność.

Druga nagroda to przyznana przez międzynarodowe jury prasowe nagroda dla aktorki Marty Honzatko za rolę Stefanii, żony Brunona.

Nie do przecenianie jest również rola Dyrektora Festiwalu Listapad Igora Sukmanowa, który skutecznie zabiegał, żeby film znalazł się w konkursie na Festiwalu.

W Mińsku przyznano łącznie cztery nagrody dla trzech polskich filmów – fabularnego Czarnego czwartku oraz dwóch dokumentów: Końca lata i Argentyńskiej lekcji.

Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł to jedna z największych i najbardziej oczekiwanych polskich produkcji. W przejmującym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem Krwawej niedzieli Paula Greengrassa, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u.

Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja.

Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z U Pana Boga za miedzą Michała Kowalskiego.

Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc (Śluby panieńskie). Balladę o Janku Wiśniewskim- porywający motyw przewodni do Czarnego czwartku- zaśpiewał Kazik Staszewski.

Antoni Krauze (ur. 4 stycznia 1940 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta. Twórca filmów fabularnych oraz realizator licznych obrazów krótkometrażowych, wyprodukowanych głównie przez łódzką Wytwórnię Filmów Oświatowych.

Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych współpracując także z Studenckim Teatrem Satyryków. W 1966 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Brat reżysera i grafika Andrzeja Krauze. Od maja 1968 związany ze Studiem Filmowym TOR. Asystent Krzysztofa Zanussiego przy filmie Struktura kryształu.

Od 1969 pracuje samodzielnie. Zaprzyjaźniony z Piwnicą pod Baranami, brał udział w wielu jej przedsięwzięciach. Wyróżniony Nagrodą im. Andrzeja Munka za najlepszy debiut w 1973 i nagrodami na festiwalach krajowych i zagranicznych. W 1988 otrzymał nagrodę specjalną jury za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w Sanremo.

28 listopada 2011 r., godz. 15.00
siedziba Instytutu Adama Mickiewicza
Warszawa

Dodaj komentarz