• 2011-11-25

Grafika Grzegorza Dobiesława Mazurka w Galerii BWA w Sandomierzu

Do 11 grudnia w Galerii BWA w Sandomierzu można oglądać wystawę grafiki Grzegorza Dobiesława Mazurka.

Grzegorz Dobiesław Mazurek- Grafika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Dobiesław Mazurek- Grafika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie mam wątpliwości, że Grzegorz Dobiesław Mazurek to jeden z najciekawszych współczesnych grafików polskich. Ten rodowity lublinianin funkcjonuje z powodzeniem na krajowym i międzynarodowym rynku sztuki od trzydziestu już lat. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, dał się poznać jako autor znakomitych linorytów, których bohaterami byli – z reguły – bliscy mu ludzie, niemal wyłącznie ich twarze lub też sylwetki utrwalone znacznie wcześniej na całe dziesięciolecia na skromnej odbitce fotograficznej, wykonanej przez męskich członków jego rodziny.

Z charakterystyczną dla siebie lekkością i swobodą Grzegorz Dobiesław Mazurek stosuje konsekwentnie bliskie kadry, rejestrując to co jego zdaniem w twarzy czy nagim ciele kobiety najciekawsze, najbardziej ekspresyjne. Niekiedy (…) wprowadza dodatkowo rodzaj rastru, nieistniejącej zasłony, która oddziela oglądającego poszczególne kompozycje widza od ich sensualistycznej, a zarazem wyjątkowo ulotnej warstwy figuralnej.

prof. Lechosław Lameński – fragment wstępu do katalogu

Grzegorz Dobiesław Mazurek urodzony w 1955 roku w Lublinie. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1975-80. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni technik drzeworytniczych pod kierunkiem prof. Haliny Chrostowskiej w 1980 roku oraz aneks z malarstwa w pracowni prof. Eugeniusza Markowskiego.

W 2002 uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. W latach 1999-2005 dziekan Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Twórca Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Kierownik Zakładu Sztuki Mediów Cyfrowych na Wydziale Artystycznym UMCS.

Członek ZPAP, Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Komisarz Międzynarodowego Triennale Sztuki Majdanek 1997, 2000, 2004 oraz Spotkań Graficznych w Kazimierzu Dolnym. Udział w licznych komisjach, radach programowych i jury konkursów artystycznych. Autor 31 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 450 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat 20 nagród i wyróżnień, w tym 10 międzynarodowych i 5 ogólnopolskich.

Grzegorz Dobiesław Mazurek
Grafika
do 11 grudnia 2011 r.
Galeria BWA
Sandomierz
Rynek 18

Dodaj komentarz