• 2011-11-25

Pokaz specjalny filmu Droga na drugą stronę

30 listopada 2011 r. o godz. 20.00 Kino pod Baranami zaprasza na specjalną projekcję filmu Droga na drugą stronę.

Kadr z filmu Droga na drugą stronę Anca Damian (źródło: materiał prasowy organizatora)

Kadr z filmu Droga na drugą stronę Anca Damian (źródło: materiał prasowy organizatora)

Po pokazie ok. godz. 21.30 odbędzie się debata społeczna poświęcona tematyce poruszonej w filmie. Wezmą w niej udział twórcy filmu, krytycy filmowi oraz przedstawiciele służb więziennych.

Rumuńsko – polski film Droga na drugą stronę w reżyserii Anci Damian, miał światową premierę 7 sierpnia podczas festiwalu filmowego w Locarno. To pełnometrażowy, w głównej mierze animowany film dokumentalny, o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy w areszcie. W efekcie umiera na oczach społeczeństwa. Film jest oparty na faktach. Opowiada historię Claudiu Crulica, który zmarł w polskim areszcie 18 stycznia 2008, po czterech miesiącach strajku głodowego.

Przebieg wydarzeń był prosty: 11 lipca 2007 pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel z kartami kredytowymi. Złodziejem miał być brunet o smagłej cerze. Policja szybko aresztowała domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii, niebieskookiego blondyna. Crulic twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie. Zatrzymany stara się skontaktować z władzami Rumunii.

Oświadcza, że rozpoczyna strajk głodowy. Claudiu Crulic umiera po czterech miesiącach strajku głodowego w krakowskim areszcie. W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani nawet rumuńscy dyplomaci nie wzięli pod uwagę jego zeznań. Mężczyzna umarł 18 stycznia 2008, kilka godzin po tym jak polskie służby więzienne uwolniły go, by przewieźć do szpitala.

Polskim producentem jest Fundacja im. Ferdynanda Magellana, a koproducentem – Krakowskie Biuro Festiwalowe. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Postprodukcję dźwięku zrealizowano w Alvernia Studios. Światowym agentem sprzedaży filmu jest Wide Managment.

Droga na drugą stronę (Crulic – The Path to Beyond)
reżyseria: Anca Damian
aktorzy: głosy – Maciej Stuhr, Andrzej Olejnik
czas trwania: 72 min.
produkcja: Polska/Rumunia 2011
premiera: 2011. 12. 01

30 listopada 2011 r., godz. 20.00
Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków

Dodaj komentarz