• 2011-11-24

Wystawa malarstwa Agnieszki Grodzińskiej

13 grudnia 2011 roku o godzinie 19.00 w Galerii Starter w Warszawie odbędzie się wystawa malarstwa Agnieszki Grodzińskiej.

Agnieszka Grodzińska "Martwa natura z abstrakcji" (źródło:materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Grodzińska "Martwa natura z abstrakcji" (źródło:materiały prasowe organizatora)

W podsumowywanym grudniową wystawą projekcie Echo Park Grodzińska bada malarstwo, zwłaszcza aspekty związane z jego reprodukowaniem i masowym odbiorem. Poszukuje wizualnych analogii, zestawia przekazy, bawi się relacją oryginału i kopii, tropi powtarzalności i popkulturowe reakcje na sztukę współczesną. Za metodę twórczą artystka obiera proces postprodukcji ingerując, zarówno w materiał już przetworzony (książkowe reprodukcje, fragmenty found footage) jak i w ten, którego sama jest autorką (fotografie).

Agnieszka Grodzińska "Presentation" (źródło:materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Grodzińska "Presentation" (źródło:materiały prasowe organizatora)

Fascynujący w kreacji Grodzińskiej jest fakt, że produkując autorskie obrazy malarskie wpisuje w ich niezbywalną spójność i oryginalność ideę kopii. Reprodukcji czegoś, co znajome, co już było, tytułowe echo, którego brzmienie ma swoje źródło w naszej powierzchownej, wyostrzonej na wizualność wiedzy i pamięci. Artystka tworzy, intencjonalnie odtwarzając. W erze wikiobrazów (wyrwanych z kontekstu, o niewiadomym formacie, technice, pochodzeniu) nawet oryginał jest tylko chwilowym tłem dla naszej aktywności, wycieczek, artystycznej turystyki.

Agnieszka Grodzińska działa w obszarze malarstwa, rysunku, instalacji, absolwentka Wydziału Edukacji Artystycznej poznańskiej ASP, laureatka Stypendium z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.Współtworzyła grupę artystyczna Rżnięty Kryształ.

Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju m.in. Przedmioty i widoki (Galeria Starter, Poznań, 2010) Barwy Ochronne (galeria Katarzyny Kobro, Łódź, 2010) 10 konkurs Gepperta (Galeria BWA Wrocław 2011), Brudne Kwiaty (Galeria Leto, Warszawa, 2010), Survival #7 – Festiwal Sztuki w Ekstremalnych Warunkach (Wrocław 2009) i za granicą: Sme tutaj/Jesteśmy tutaj (Považska Galeria Umenia, Žilina, Słowacja), Figurama (Praga – Poznań – Czeskie Budejovice – Bruksela), Nikdy nebolo lepsie (Stanica, Žilina, Słowacja).

Galeria Starter powstała w Poznaniu gdzie od maja 2007 roku działała jako artists and curators run-space w przestrzeni opuszczonego mieszkania w secesyjnej kamienicy w centrum miasta. Przez okres ponad trzech lat odbyło się w niej ponad 50 wystaw z udziałem 72 artystów z Polski, Czech, Niemiec, Francji.

Galeria Starter
ul. Gen. Andersa 13
Warszawa

Dodaj komentarz